İsveçliler Western Union'nın kökünü kazımakta kararlı

Dünyanın en büyük para transfer şirketi Western Union'ı ileride kötü günler bekliyor. İsveçli cep telefonundan para transfer programı Swish, yakında Avrupa ve dünyaya açılıyor.

Swish nedir. 2012 yılında İsveç'in 6 bankasının ortak kurduğu ve sadece İsveç'te kullanılan cep telefonundan en hızlı para transfer programı.

Nasıl çalışır: İsveç'te herhangi bir bankada parası olan bu programı cep telefonuna ücretsiz indiriyor. Eğer cep telefonunda Elektronik İmza programın varsa sözkonusu programı sorunsuz banka hesabına girerek indirebiliyorsunuz.

10 milyonluk İsveç'te 7 milyon kişi Swish kullanıyor. Yani 3 milyonun çocuk olduğunu sayarsak hemen hemen herkeste Swish var. Bir kişiye para göndermek istediğinde, (Göndereceğin kişide de Swish programı olmalı) Swish programını açıyorsun, para miktarını ve telefon numarasını yazıp, elektronik imzanı atıp online gönderiyorsun. Gönderilen para ücret ödemeden anında karşıda oluyor. Bankan gönderdiğin paralara göre yılda çok cüzi bir ücret alıyor.

Bugün Swish firmasından yapılan açıklamada, bu uygulamanın İsveç'ten sonra Almanya, Belçika, Danimarka, Finlandiya, Portekiz gibi ülkelerde kullanılmaya başlanacakmış. Daha sonrada Yunanistan, Bulgaristan ve Türkiye gibi bir çok ülkede de kullanılması için girişimlerde bulunulacakmış.

Kağıt parayı ilk basan İsveç, muhtemelen 5 sene sonra ilk yürürlükten kaldıran da İsveç olacak. Kredi kartı ile yapılan pos cihazını da bulan İsveç. Yani, görüntülü konuşma Skpe'den müzik dinleme programı Spotify'e kadar bir çok teknik alanda buluş yapan İsveç dünyanın dört bir tarafında milletin kanını emen Western Union'ın sonunu getirdi gibi. İnşallah dünya'da biran önce Swish'i uygulamaya sokar da kapitalizmin doymaz canavarı yok olur gider.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Isabelle
Isabelle - 5 ay Önce

Swish ile alisveris yapiyoruz vergi(skatt)borclarimizi öduyoruz

Murat
Murat - 5 ay Önce

Swish zengin fakire para göndersin diye o anda alis veris yapsin yine kapitalism burda kazaniyor ? Ve paraya gelince kalkmaz yeniden heryerde oara gecerli olacak mvh murat