İsveçliler Trump'ı neden sevmiyor

İsveç'in büyük bir bölümü ABD Başkanı Donalt Turmp'dan nefret ediyormuş. Obama ise çok seviliyor bunun karşılığı olarak ta  Obama 2009 yılında Nobel Barış Ödülü'nü kazanmıştı.

Obama'nın siyahi olması ve basın önünde 'İnsan hakları, çevre bilinci, küresel ısınma, hak, özgürlük 'gibi kavramları çok kullanması Oba'maya karşı bir sempati duyulmasına neden oldu. Söylemlerinin birçoğunu da hayata geçiremedi.

Trump'ın ırkçılığı andıran tipinin yanı sıra, basının önünde ve sosyal medya hesabından sık sık onu bunu alaya alması, tehide varan söylemlerle ülkeleri uyarması sevimsiz görülmesine neden oldu.  Bu sebeplerle de İsveç'te genel ekseriyet Trump'ı sevmiyor.

İsveç kamuoyu eylemlerden çok süslü söylemlere itibar ettiği için bu sonucun ortaya çıkması çok doğal. Gelelim Trump ile Obama arasındaki söylemler eylemlere nasıl yansımış.

 ABD'de 2008 yılındaki başkanlık seçimlerinde Ortadoğu politikasını "Irak savaşını sona erdirme" üzerine kurarak oy toplayan Barack Obama, 8 yıl sonra görevi bıraktığında, iç savaşın eşine gelmiş parçalanmış bir Irak'ta on binlerce ölü ve yaralı.

Trump zamanında ise, ABD kademi olarak Irak'tan asker çekerek çatışmalar minimuma indi.

Beşer Esed'i yıkıp yerine Suriye'de seçimle idare edilecek demokratik bir devlet kurulacağı sözü veren Obama devrinde El Kaide'li teröristler ABD'nin sorumlu olduğu hapishanelerden kaçarak dünyanın en tehlikeli terör örgütü DAEŞ'i kurdu. Suriye'de milyonlarca insan öldü, milyonlarca çocuk kadın evinden göç ederek sığınmacı durumuna düştü. DAEŞ militanları coğrafyada acımasız cinayetlerini Batı başkentlerine taşıdı.

Trump zamanında ise DAEŞ yok edildi, ABD, binlerce askerini de Suriye'den gerçi çekti.

Obama'nın Afganistan politikası da kanlı bitti. Obama zamanında Afganistan ile Taliban arasındaki savaş kızışırken, Obama'nın askeri politikaları yüzenden ülkede binlerce kişi terörden hayatını kaybetti.

Turmp'un 4 yıllık Başkanlık zamanında ise saldırılar minimuma indi, Trump, Taliban ile masaya oturdu.

Kuzey Kore'nin psikopat lideri Kim Jong, Obama zamanında nükleer başlıklı bomba denemeleri yaparak dünyayı tehdit ederken, bu manyakla biraraya gelip görüşme yapan ve sakinleştiren Trump oldu.

Rakamlar ve eylemler Obama'nın kuzu postu giymiş bir kurt olduğunu ortaya koyuyor.  Trump'ında Obama'dan kalır bir yanı yok ama İsveç medyasının gösterdiği gibi Obama Trump'dan daha iyi bir insan ve lider değil.

'Aşağı tükür sakal, yukarı tükür bıyık' hesabı, ABD'de 'ölümü gösterip sıtmaya razı eder.'' Bundan sonrada seçimi kim kazanırsa kazansın, ölüm ve gözyaşı dışında ABD'den başka bir şey beklemeyin.

YORUM EKLE

banner4

banner6