Zelenski, İsveç Savunma Bakanı Jonson ile görüştü Zelenski, İsveç Savunma Bakanı Jonson ile görüştü

Şimdiye kadar hammaddeler batarya üretiminde büyük bir sorun teşkil ediyordu, ancak İsveçli bir şirket artık bunu değiştirmek istiyor!

Northvolt'taki batarya mucitleri, sodyum iyonlarına dayalı yeni bir yeşil güç depolama sistemi sundular; Volkswagen, BMW ve Siemens de batarya üreticisine dahil oldu. Şirkete göre yeni bataryalar "kritik hammaddelerden" tamamen arındırılmış durumda.

İlk bakışta temiz görünen elektrikli mobilite şu anda aşağıdaki sorunlarla boğuşuyor: Mevcut şarj edilebilir pillerin bazıları, çıkarılması sırasında çevreye büyük zarar veren, hatta bazı durumlarda çocuk işçiliğiyle ortaya çıkan ve bizi ekonomik bağımlılıklara da zorlayabilecek hammaddelerden oluşuyor: Çin'in eli neredeyse her zaman gerekli kaynakların üzerinde.

Ucuz ve mevcut hammaddeler

Northvolt'un yeni eko-bataryaları "Sürdürülebilir. Ve erişilebilir." Geliştiricilere göre yeni pil kimyası "birinci sınıf enerji yoğunluğu ile rakipsiz bir sürdürülebilirlik seviyesini düşük maliyetle" birleştiriyor.

Lityum kimyasına sahip geleneksel pillerin aksine, pilin negatif kutbunda (katot) "Prusya beyazı" adı verilen bir kimyasal kullanılıyor. Northvolt'a göre bu kimyasalın sodyum ve demir gibi kolayca bulunabilen hammaddelerden üretilmesi kolay.

Katot hammaddesi

"Piyasadaki geleneksel pillerde bulunan her şeyden farklı" olan pozitif terminal için Northvolt "sert karbon "a güveniyor. "Biyo-bazlı malzemelerden üretilen sert karbon". Karbon da her yerde bulunur; gezegenimizdeki en yaygın altıncı kimyasal elementtir.

Üretici ayrıca sağlam, uzun ömürlü pil hücreleri ve "ticari pil pazarında rakipsiz birkarbon ayak izi" vaat ediyor.

Northvolt'tan bir sodyum-iyon hücresi prototipi
Skellefteå'daki (İsveç) Northvolt fabrikası. Heide'de (Schleswig-Holstein) de üretim yapılması planlanmaktadır

Dezavantajı: lityum pillerden daha ağır

Bir dezavantaj: kilogram başına 160 kW'lık enerji yoğunluğuyla eko-pil, mevcut geliştirme durumunda lityum rakiplerinin (yaklaşık 260 kW/kg'a kadar) gerisinde kalıyor. Bu nedenle aküler aynı performansla daha ağırdır, ancak üretimin de yaklaşık yüzde 40 daha ucuz olması gerekir.

Eko-bataryanın ilk örnek hücreleri önümüzdeki yılın başlarında seçilmiş müşterilere teslim edilecek. Ve böylecee-arabalar yakında dahaucuz VE daha çevre dostuolabilir ...

Kaynak: www.bild.de

Editör: İsveç Gündemi