İsveç Savcılığından yapılan açıklamada, 4 yıldır Ekvador'un Londra Büyükelçiliğinde kalan Julian Assange'ın ifadesinin büyükelçilik binasında alınacağı belirtildi. 


Assange'ın ifadesini almak için İsveçli savcı Isgren Aker'in Londra'ya gitmeye hazırlandığı kaydedildi. Stockholm Başsavcısı Karin Rosande da İsveç resmi televizyonu SVT'ye yaptığı açıklamada, Assange'ın ifade vereceği tarihin henüz kesinleşmediğini, gelecek haftalarda bir tarihin ayarlanacağını söyledi.
Son gelişmelerle ilgili Ekvador Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada da "(Assange'ın) Önümüzdeki haftalarda İngiltere'deki Ekvador Büyükelçiliğinde ifade vermesi için tarih belirlenecek." ifadesi kullanıldı. 

- 4 yıldır bir odada yaşıyor

İngiliz mahkemesi 2012 yılında, Avustralya vatandaşı Assange'ın, iki kadına tecavüzle suçlandığı İsveç'e iadesine karar vermişti. Assange, bu kararın ardından, Haziran 2012'de İngiltere'deyken İsveç'e iade edilirse ABD'ye gönderilme riski bulunduğu için Ekvador'un Londra Büyükelçiliğine sığınmıştı.

Ekvador, çok sayıda ABD Dışişleri Bakanlığı yazışmasını internet sitesi aracılığıyla kamuoyuna duyuran ve tartışmalara neden olan Assange'ın siyasi iltica talebini kabul etmişti. 
45 yaşındaki Assange'ın büyükelçilik binasından çıkması halinde şartlı tahliye koşullarını ihlal ettiği gerekçesiyle tutuklanması ve İsveç'e iade edilmesi bekleniyor. 
4 yıldır diplomatik misyonun bir odasında yaşayan Assange'ın sağlığından zaman zaman endişe ediliyor.
Editör: İsveç Gündemi