Uygulamaları nedeniyle "en kadın düşmanı ülke" olarak bilinen Suudi Arabistan'ın Birleşmiş Milletler Kadın Statüsü Komisyonu'na üye seçilmesi tepkilere neden olmuştu. Özellikle Avrupa kamuoyunda buna yönelik tepkiler sürerken, İsveç'in kadın başbakan ve kadın bakanlardan oluşan ve "feminist hükümet" olarak adlandırılan kabinesinin ne tutum takındığı sorgulanmaya başlamıştı. İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström, Suudi Arabistan'ın BM Kadın Statüsü Komisyonu'na üye seçilmesine karşı oy kullanmadıklarını açıkladı.

Bu tartışmaların ardından da "feminist hükümet" İsveç basınında topa tutuldu. Suudi Arabistan'ın gizli oylamayla seçildiği komisyonda bu ülke lehine tutum takınması şok etkisi yaratan İsveç'in "feminist hükümeti", daha önce de İran'a yapılan resmi ziyarette Ticaret Bakanı Ann Linde'nin başörtüsü takmasını savunması nedeniyle eleştirilere muhatap olmuştu.


İsveç hükümetinin Suudi Arabistan'ın komisyon üyeliğini desteklemesine yönelik, ülkede yayımlanan Upsala Nya Tidning gazetesi, "Bu tutum İsveç'in açıkladığı feminist dış politikayla çelişiyor" diye yazdı.

Gazetede yer alan "Feminist dış politika feminist olmaz" başlıklı yazıda, şu yorumlara yer verildi: "Gerçekçi bir dış politikanın diplomatik kodlara ve başkalarına saygıya dayandığını herkes biliyor. Ama kendini dünyanın ilk feminist hükümeti olarak tanımlayan bir hükümetten dış politikada gizlilik gibi alışılagelmiş yaklaşımlardan farklı şeyler bekliyor insan. Son günlerdeki tartışmalar feminist dış politikayla ilgili sarfedilen büyük sözlerin ne kadar sorunlu olduğunu gösterdi. Bu retorik zorunlu olarak hedefler arasında çelişkilere yol açıyor. Çünkü hükümetin gelecekte de feminist hedeflere varmayan şeyler yapmak zorunda kalacağı durumlar olacaktır."
Editör: İsveç Gündemi