Bugün, ilaç şirketi Pfizer ile anlaşma tamamlandı ve İsveç'in aşı koordinatörü Richard Bergström, önümüzdeki birkaç gün içinde hükümet ve uzmanlarla bir toplantı yapacak.

Bergström, "Her şey planlandığı gibi giderse, Ocak ayında covid-19'a karşı aşı yapmaya başlayabiliriz" dedi.

AB'nin İsviçre'de gerçekleşen aşı müzakereleri, ilaç şirketi Pfizer ile ümit vaat eden sonuçlarının yayınlandığı gün tamamen şans eseri tamamlandı.

Önümüzdeki günlerde Sosyal İşler Bakanı Lena Hallengren ve Kalkınma Yardımı Bakanı Peter Eriksson, bir dizi bilim uzmanı ve İsveç Halk Sağlığı Kurumu ile bir sonraki adımı görüşmek üzere bir araya geleceğim ifadeleri kullanan Richard Bergström, dünyanın Covid-19 ile mücadele etmede bir aşıya çok yakın olduğu yorumunda bulundu.

İlk verilere göre, Pfizer aşısının covid-19'a karşı yüzde 90'dan fazla etkili olduğu belirti. Şu anda son aşama olan faz 3 aşamasında olan testler, aşının çocukların kızamığa karşı aldığı aşı türü kadar koruyucu olabileceğini gösteriyor. Ancak Richard Bergström henüz o kadar ileri seviyede yorum yapmak istemedi.

"Bu sonuçları çıkarmak için henüz çok erken, ancak şu anda gördüğümüz koruyucu etkiler çok umut verici."

Aşıya ne kadar yakınız sorusu üzerine Bergström: "Her şey planlandığı gibi giderse Ocak ayında aşılara başlayabiliriz. Yıl boyunca tekrar tekrar olacak. Söylediğim gibi her şey plana uygun giderse, 2021'in ilk yarısında tüm önceliklerin aşı olduğuna inandığımı söyleyebilirim" dedi.

Kimlerin önce aşılanacağı konusunda İsveç Halk Sağlığı Kurumu'nun karar verici olduğuna dikkat çeken Bergström, ancak kendi önerisinin, öncelikle yaşlı bakımı ve sağlık personelinin yanı sıra belirli risk gruplarında çalışanlar da dahil olmak üzere yaşlıların en yüksek önceliğe sahip olmasıdır dedi. Toplamda 2,6 milyon kişiye öncelik verilmektedir.

Her şey yolunda giderse öncelikli gruplar dışındaki diğer insanların da 2021 yılı içinde aşı olabileceği söylendi.

Editör: İsveç Gündemi