Avrupa Birliği'nin, iklim değişikliğiyle mücadele önlemleri kapsamında 2012 yılında başlattığı karbon salınımı vergisi, uygulanmaya başladı. İsveç hükümeti, 2012'de alınan kararın uygulanması için yasa tasarısı hazırladı. 

Mart ayı içinde İsveç meclis gündemine gelecek tasarıya göre; karbon emisyonunu sebep göstererek ticari uçuşlardaki yolculara uygulanmak üzere ekstra havalimanı vergisi AB ülkelerine kişi başı 8.5 euro olurken, Türkiye için 29.5 euro olarak belirlendi. 

Bu tasarının 2018 yılında yürürlüğe girmesi planlanıyor. Diğer ülkelere oranla çok büyük farkın olduğu Türkiye için İskandinav pazarına yönelik faaliyet gösteren Türkiye'nin en büyük tur operatörlerinden DETUR, Dışişleri Bakanlığı başta olmak üzere ilgili birçok bakanlığa başvurup düzeltilmesi talebinde bulundu. 

DETUR'un CEO'su Firuz Bağlıkaya konu hakkında "Yunanistan ve İspanya'nın da bulunduğu Avrupa Birliği içinde kalan ülkeler için 8.5 euro. AB dışında olup, Stockholm'deki Arlanda Havalimanı'na 6 bin kilometreye kadar olan uçuş mesafesinde kalan ülkeler için 29.5 euro. Bu kategoride Türkiye ve Mısır da bulunuyor. Üçüncü kategori ise AB dışında olup Arlanda Havalimanı'na 6 bin kilometreden daha uzun uçuş mesafesinde kalan ülkeler için 45 Euro." açıklamalarında bulundu.
Editör: İsveç Gündemi