İsveç Teksas'ı geçti, sokakta her gün bir kişi öldürülüyor

- İsveç'te son 5 yılda 1400 sokak çatışması

- 5 yılda 200 kişi yaşamını yitirdi, 300 kişi sakat kaldı

- Öldürülenlerin yaş ortalaması 20 ile 30, öldürenlerin yaş ortalaması 15 ile 17

- Son bir yılda, 1 yaşındaki çocuğu kucağında kurşunlanarak öldürülen 25 yaşındaki bir anne ve 30 yaşındaki bir polis

- En son olayda ise kurşunlanan iki küçük çocuk

Dün İsveç'in başkenti Stockholm'de 5 ve 6 yaşında iki küçük çocuk kurşunların hedefi oldu.

Küçük çocukları yaralı bir şekilde yerde yattığını gören Türk vatandaşı Deniz Erdoğan SVT'ye yaptığı açıklamada, durumun dehşet verici olduğunu aktararak ilk müdahaleyi hemşire olan kız kardeşinin yaptığını belirtti.

Dünyanın en sakin ülkesi olarak kabul edilen İsveç'te neler oluyor?

İş çığırından çıktı hergün sokaklarda birileri öldürülüyor.

- Ölümlere İsveçliler alışmalı

İşaretin fişeğini 2019 yılında İsveç Emniyet Genel Müdürü Anders Thornberg ateşlemişti. Thornberg, İsveç’te uyuşturucu çetelerinin birbirini öldürmesinin 10 yıl daha süreceğini ve İsveçlilerin buna alışması gerektiğini belirtmişti. İsveç istatistik ülkesi olduğu için yılda 45 genç silahlı saldırıda öldürülüyor. Bu rakam 10 yılda 450 genç eder. Thornberg'in açıklamasının üzerinden 2 yıl geçti ve 80 yakın genç öldürüldü.

- ''İsveç'te devlet sizi koruyamaz''

Öte taraftan Göteborg'de görev yapan bir polis 'devlete güvenmeyin' şeklinde gözyaşı içinde açıklama yaptı.

Polis memuru Ulf Boström, ''Eğer küçük suç örgütleri peşinize takıldıysa kesinlikle polis sizi koruyamaz. Ya onların dediğini yapmak zorundasın ya da ölürsünüz!''

Göteborg kentinde 16 yıldır polislik görevi yapan Ulf Boström, çeteler tarafından sürekli tehditler içinde yaşayan kişilerin onların dediğini yapma ve haraç verme zorunluluğu olduğunu söylüyor ve onları ihbar edenleri devletin koruyamayacağını gözyaşları içinde itiraf ediyor.

İsveç'te durum bu sevgili dostlar. Koskoca ülke okyanusu geçip derede boğuluyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Arslan
Arslan - 3 hafta Önce

İnsanların birbirine saygı çerçevesinde yaşadığı sosyal zemini sağlam olan Dünyanın en kültürlü insanlarının olduğu bir ülkede bunların olması gerçekten son derece düşündürücü bu konu hakkında birçok sorular sorulabilinir ama birde toplum son zamanlarda ne kadar bir değişime ugramiş onuda göz önünde bulundurmak gerekiyor ama bir yerde Siyasi görevlilerinde kanunları tekrar gözden geçirmeleri gerekiyor .

banner6