İsveç'te tehlikeli oyun: Müslümanlar sokağa çekilmek isteniyor

İsveç'in Malmö kentindeki bir caminin önünde Kur'an-ı Kerim yakmak isteyen Danimarkalı aşırı sağcı Rasmus Paludan'a polisten izin çıkmamıştı.

Bunun üzerine Malmö'nün başka bölgesinde Ku'ran yakmak için yeni bir başvuru yapan İsveçli sokak ressamı ırkçı Dan Park, eylemi gelecek hafta cuma günü saat 12:00'de Fridhemstorget Meyda'nında yapacağı yönünde polisten yeşil ışık aldığı belirtildi.

Daha önce Müslümanların yoğun yaşadığı Rosengard bölgesinde bir caminin önünde yapılacak eyleme polis izin vermemişti.

Danimarkalı ırkçı politikacı Rasmus Paludan'de gelecek hafta ki eylemde Ku'ranı Kerim'i domuz kanına ve pisliğine batırıp yakacağını sosyal medya hesabından duyurarak ahlaksızca meydan okuyor. Danimarka, Finlandiya ve Norveç'te Kur'an yaktıklarını belirten ırkçı politikacı, İsveç'te de Ku'ran'ın yakılması gerektiğini savunuyor.

Irkçıların sosyal medyadaki bu paylaşımları öfke patlamasına neden oldu. İsveçli aktivistler ve bölgede yaşayan müslümanlar ise, meydanda karşı gösteri yapacaklarını ve Kur'anın yakılmasına müdahale edecekleri yönünde sosyal medyada örgütleniyor.

Yahudi düşmanlığı ile bilinen sokak ressamı İsveçli ırkçı Dan Park, Adolf Hitler'in yahudileri zehirlemek için kullandığı gazın kutusunu Malmö'de bir yahudi derneğinin önüne bırakarak nefret suçundan ceza almıştı.

Bu iki ırkçı manyak, toplumsal barışın altını Malmö'de dinamitlemek için büyük provokasyona hazırlanıyor. İsveç polisinin birincide olduğu gibi ikinci eyleme de izin vermemesi gerekir.

Aksi halde ülkenin her yanına yayılacak bir fitnenin fitilini ateşlemiş olur. Orada yaşayan Müslüman kardeşlerimizde aklı selim hareket edeceğine inancım sonsuz.

YORUM EKLE

banner4

banner6