İsveç'te sosyal parasından geçinip Irak'ta bakan olmak

İsveç dünyanın herhangi bölgesinde göstericilere karşı sert bir tutum olduğu zaman ilk kınayan ve peş peşe açıklama yapan ülke olurdu.

Irak'ta gösteriler sırasında 300 gösterici öldü.

İsveç medyasına göre, gösterilere sert müdahale edilmesinin arkasında Irak Savunma Bakanı Necah Hasan Ali el Şamari'nin bulunuyor.

Fakat, Irak Savunma Bakanı Necah Hasan Ali el Şamari hakkında ne İsveç hükümetinden ne de Dışişleri Bakanı Ann Linde'den en ufak bir ses çıkmadı.

Zira, Irak yasalarına göre yasak olmasına rağmen İsveç vatandaşlığı bulunan Necah Hasan Ali el Şamari, Irak'ta Haziran ayında savunma bakanı oldu.

Göçmenler Ofisi'nin kayıtlarına göre Şamari, 2009'da oturma izni başvurusu yaptığı İsveç'te 2015'te vatandaşlığa geçmiş ve hala başkent Stockholm'un banliyölerinden birinde yaşıyor gözüküyor.

Soysal Sigortaları dolandırdığı yönünde 2016 yılında hakkında soruşturma açılan Şamari'nin dosyaları da bir anda satır altı yapılmış.

İsveç'te bu kadar tartışılan ve 300 göstericinin ölümünden sorumlu tutulan bir kişi hakkında neden açıklama yapılamaz soru işareti.

Acaba dünyanın en zengin petrol kuyularının bulunduğu Irak'ta İsveç vatandaşı birinin üst makamda olmasının bir etkisi var mı?

Petrol çıkarları sözkonusu olunca İsveç savunduğu değerlerden vaz mı geçiyor?

Kamuoyu cevap bekliyor.

YORUM EKLE

banner6