banner101

İsveç'te çok akıllıca sigara yasağı

İnsan sağlığı deyince, her türlü önlemi almaya çekinmeyen İsveç'ten akıllıca sigaraya yasak getirilmesi.

Bilindiği gibi 2005 yılında restoran ve pup gibi biranın yanında meze niyetine içilen sigarayı ilk yasaklayan ülke İsveç ile Norveç olmuştu.

''Gazinoda, birahanede sigara hiç yasaklanabilir mi?'' Diye karşı çıkanlar olsada, İsveç hiç taviz vermeden bu yasağı uyguladı. Daha sonra herkes kuzu kuzu alışmak zorunda kaldı ve bu yasak dalda dalga diğer ülkelere yayıldı.

Önümüzdeki dönemde yasağın kapsamını genişleten ilk ülke yine İsveç oluyor. 1 Haziran 2019 yılından itibaren okul bahçeleri, çocuk oyun alanları, halka açık spor tesisleri, otobüs ve tren durakları lokanta ve barların teraslarında sigara içmek yasak olacak.

Bazı belediye sınırlarındaki kiralık evlerde, balkonlarda sigara içmek yasaklanıyor. Hatta dışarıda evlerin 25 metre çevresinde de sigara içmek yasaklanıyor. 2 sene içinde de bütün belediyeler bunu uygulamaya sokacak.

Şimdi gelelim neden, ''İsveç'te çok akıllıca sigara yasağı'' başlığı kullandığıma.

Eğer, İsveç sigara satışını market ve büfelerde toptan yasaklasa, o zaman sigara uyuşturucu gibi merdiven altından satılır ve bir paket sigara 300 krondan aşağı alıcı bulmaz. Bu da, sigara kaçıkçılarını milyarder yapar.

Burada İsveç ne yapıyor, ''Vatandaşım market ve büfelerden isteğin kadar sigara alabilirsin. Ama benim koyduğum kurallar gereği her yerde içemezsin. Eğer içersen, 15 bin kron cezayı bayılırsın'' diyor.

Bu şekilde hem sigara simsarlarının önüne geçiyor, hemde ortalama günde bir paket içen vatandaşın içeceği sigarayı yarıya indiriyor. Belkide bu yasaklardan dolayı bir çok kişide sigarayı bırakmak zorunda kalacak.

Her şey insan sağlığı için!

YORUM EKLE

banner4

banner6