İsveç'te aile birleşim başvuruları kolaylaşacak mı?

İsveç'te göçmen karşıtı olarak bilinen İsveç Demokratlar Partisi (SD) İsveç vatandaşlarının aile birleşim yoluyla eşlerini ve çocuklarını İsveç'e getirmesi konusunda kolaylık sağlanmasını istedi.

Uzun beklemelerden dolayı boşanmalar ve aile düzeninin bozulduğuna dikkat çeken SD'nin bu şaşırtıcı çıkışı diğer partilerde ve kamuoyunda nasıl bir tepki alacak önümüzdeki günlerde göreceğiz.

İsveç, Avrupa'da aile birleşim yoluyla en kolay oturma vizesi alınan ülkelerden biriydi.

Uzun yıllar açık kapı stratejisi izleyen İsveç'te,2015 yılında sığınmacı kriziyle birlikte göçmen politikasını sıkılaştırma kararı alındı.

2015 yılında Danimarka sınırından haftada 10 bin sığınmacının ülkeye giriş yapması İsveç sistemini kilitledi.

İsveç, refah ve rahatlığa alışkın bir ülke olduğu için olağan üstü krizlerde sistem kilitleniyor ve uzun süre çözüm bulunamıyor.

2015 yılının 183 bin kişi ülkeye sığındı. Bu kişilere yerleştirmek, barınak bulmak ve bunların ifadelerini alarak dosya açmakta çok zorlanan ülkede çare olarak göçmen politikasını değiştirmekte buldu.

Normalde ağır çalışan Göçmen Ofisi'nde bir memur binlerce dosyaya bakmak zorunda kalınca da bir çoğu iş yükünden istifa etti. Önceden 5-6 ay oturma vizesi bekleyenler, 2 sene vize beklemek zorunda kaldı.

Sığınmacı krizinden önce evlilik yoluyla vize başvurusu yapan çiftlerden evlendiklerini ispat etmeleri dışında başka bir seçenek istemiyordu.

Şimdi ise, İsveç'te yaşayan bir kişinin eşini getirebilmesi için kendine ait geniş bir evi, iyi bir işi ve geliri bulunması lazım. Göçmenler Ofisi'nin istediği bu kriterleri yerine getirmediğiniz süre içerisinde de eşinize vize izni çıkmıyor. Yerine getirdiğinizde de en az 1 sene beklemek zorunda kalıyorsunuz.

Bu yüzden de ailelerin arasında problemler ve boşanmalar olabiliyor.

YORUM EKLE

banner4

banner6