İsveç Birinci Futbol Ligi'nde (Allsvenskan) düdük çalan FIFA kokartlı Türk asıllı hakem Muhammet Mehmet Culum, Spor Toto Süper Lig'de görev yapan meslektaşlarının performansını da çok beğendiğini söyledi.

Muhammet Mehmet Culum, AA muhabirine İsveç'teki hakemlik kariyeri hakkında açıklamalarda bulundu. Türkiye'de hakemlerin yoğun eleştiri almasını, Türkiye liginin çok zor ve çekişmeli geçmesine bağlayan Culum, "Spor Toto Süper Lig'i yakından takip ediyorum. Evimde Lig TV var. Hemen hemen bütün maçları seyrediyorum. Futbola ilgi çok büyük olunca eleştirinin hedefinde hakemler oluyor. Dışarıdan gözlemleyen biri olarak meslektaşlarımın performansını çok beğeniyorum ve başarılı buluyorum." ifadelerini kullandı.

Mersinli olduğunu ve memleketine sık sık gittiğini söyleyen Culum, ''Annem babam Mersin'de yaşıyor. Ben de memleketime sık sık gidiyorum. Türkiye'yi çok seviyorum. Türkiye Futbol Federasyonundan Türkiye'de görev yapmam için teklif gelirse seve seve kabul ederim. Çifte vatandaşlığım olduğu için Türkiye liginde de zannedersem maç yönetebilirim.'' dedi.

- Uluslararası maçlara UEFA'dan görev

Uluslararası arenada UEFA tarafından birçok maçta görevlendirildiğini söyleyen FIFA kokartlı hakem Culum, geçen sene UEFA Şampiyonlar Ligi'nde Dinamo Zagreb-Bayern Münih olmak üzere 10 maçta yan hakemlik ve dördüncü hakem olarak görev aldığını paylaştı.

2016 Avrupa Futbol Şampiyonası'nda İsveçli hakem Jonas Eriksson'un ekibinin içinde yardımcı hakem olarak UEFA tarafından görevlendirildiğini hatırlatan Culum, "Bu sene UEFA Şampiyonlar Ligi elemeleri play-off turundaki Monoco-Villarreal maçında dördüncü hakem olarak görev yaptım. UEFA Avrupa Ligi'nde ise Astra-Austria Wien, Trencin-Rapid Wien ve Luzern-Sassuolo karşılaşmalarında yan hakemlik yaptım." diye konuştu.

Orhan Karan/Atila Altuntaş

Cüneyt Çakır'ı örnek aldığını kaydeden Culum, "Cüneyt Çakır'ı çok seviyor ve örnek alıyorum. İnşallah ben de onun başarılarına ulaşırım. Kendisiyle tanışma şansına sahip oldum. Çok beyefendi bir kişiliği var." yorumunu yaptı.

Editör: İsveç Gündemi