banner101

İsveç Skåne bölgesinde oturanların utanç verici durumu

İsveç'in güneyinde oturan İsveçlilerin ikinci el kullanılabilir malzemeleri çöpe atma oranları yüksek olduğu için bu durum, 'Utanç verici'' olarak adlandırılmış.

Çöpten geri dönüşüm üretiminde dünyanın en iyi ülkesi olan İsveç'te yapılan araştırmada, Skåne’liler sınıfta kalmış.

İsveç Çevre Enstitüsü, Skåne’deki 15 bin ton çöpü incelemiş. 16 konteyner ve 17 bin nesne gözden geçirilmiş. Kağıtlar, camlar, alüminyumlar doğru yere atılmış fakat Skåne bölgesinde Malmö ve Örkelljunga’daki iki istasyonda yapılan çalışmalarda buraya gelen çöplerin yüzde 18’inin hâlâ kullanılabilir ve ikinci el piyasasının olduğu anlaşılmış. Enstitüden Johan Hulten “Bu çok yüksek bir oran. Dünya kaynaklarını savurganlık. İkinci el piyasada, kişiler, atıklarından para kazanabilirdi. Bunu düzelteceğiz” ifadelerini kullanıyor.

Adamlar geri dönüşümde dünya standardının üzerinde başarı yakaladığı halde ufak bir hatayı bile utanç verici buluyor.

Cenab-ı Hak Kur-anı Kerim'de ''Akrabaya, yoksula, yolda kalmışa haklarını ver! Malını israf ile saçıp savurma! Zira saçıp savuranlar, şeytanın dostları, kardeşleridir”buyuruyor.

Peygamber Efendimiz ise, ''Abdest alıken bir ırmak kenarında bile olsan suyu tutumlu kullan. Yiyip için, giyinin ve tasadduk edin Fakat israf ve kibirden sakının!'' buyuruyor.

İsraf hakkında dinimiz bu kadar açık ve sert bir şekilde bizi uyarırken, ülke kaynaklarını israf etmek ve sokağa attığımız ekmek ve yemek artıklarından dağlar oluşturmaktan hiç utanç duymuyoruz. Bu israfın sonucu Yemen'de açlıktan ölen çoğun hesabı Ahirette hepimize sorulacak.

YORUM EKLE
YORUMLAR
uftademirei
uftademirei - 6 ay Önce

Aĝziniza elinize saĝlik.gerçekten bu özellikleri isveç halkini pek çok müslümandan öne çikariyor.!

banner4

banner6