İsveç öğretmenler sendikası kendisini, üyelerinin parasına yatırım yaparken çevreyi, ahlakı ve insan haklarını dikkate alan "adil bir sendika" olarak tanımlıyor.

Aynı zamanda, madencilik faaliyetleri yolsuzluk, aşırı çevresel etkiler ve yerel halkın yerinden edilmesiyle gölgelenen Zambiya'da faaliyet gösteren bir vergi cenneti merkezli madencilik şirketi Arc Minerals'in de büyük hissedarıdır.

Doğal kaynaklar uzmanı Joakim Wohlfeil, Zambiya'daki madencilik sektörünün etik açısından yüksek riskli bir sektör olduğunu söyledi.

Arc Minerals, her şeyden önce Zambiya'daki aramalarla ilgileniyor ve değeri yaklaşık 31 milyon pound, yani yaklaşık 410 milyon kron olan bir şirket.

Orada, ülkenin üçüncü büyük sendikası olan İsveç'in öğretmenleri, on milyonlarca dolarlık yatırım yaptı.

Madencilik konusunda Zambiya'dan daha kötü ülkeler var. Dış Politika Enstitüsü'ne göre, örneğin komşu Kongo'da yaşamı tehdit eden çalışma koşulları, çocuk işçiliği ve yaygın yolsuzlukla ilgili sürekli raporlar var.

Ancak Zambiya öncü bir ülke değil.

- İnceleme kuruluşu Fair'in proje yöneticisi Jakob König, Zambiya'daki madencilik operasyonlarının genellikle kârdan veya arazi değerlerinden meşru bir şekilde pay alamayan yerel nüfusu nasıl etkileyebileceğine dair kapsamlı eleştirilerin olduğunu söylüyor.

İkinci büyük sahibi

Yine de İsveç öğretmenler sendikası, üyelerinin parasının önemli meblağlarını Zambiya'nın kuzeybatısındaki büyük bakır kuşağında faaliyet gösteren arama şirketi Arc Minerals'e yatırmaya karar verdi.

İsveçli öğretmenler Arc Minerals'in yüzde beş hissesine sahipler ve bu nedenle Arc Minerals'e göre yüzde yedi hisseye sahip olan İsveçli yatırımcı Karl-Erik von Bahr'dan sonra şirketin en büyük ikinci sahibi konumundalar.

İsveç Öğretmenlerinin payının değeri en az 20 milyon SEK gibi görünüyor.

Eşitlik kuruluşu Oxfam'a göre Arc Minerals'in dünyanın en kötü vergi cennetlerinden biri olan Britanya Virjin Adaları'nda kayıtlı olması da dikkat çekiyor.

Jakob König, şirketlerdeki bu tür işlerin İsveç'teki öğretmenlerin kendi sürdürülebilirlik politikası ve değerlerine ne kadar uygun olduğunun sorgulanabilir olduğunu belirtti.

Zambiya'daki madencilik sektörü toparlanmaya yönelik adımlar atsa da eski sorunlar devam ediyor.

Zambiya'nın Kongo ile paylaştığı şey yolsuzlukla ilgili sorunlardır. 

Örneğin çevre gereksinimleriyle ilgili olarak, Diakonia yardım kuruluşu doğal kaynaklar uzmanı Joakim Wohlfeil, denetim yapacak kişiye masanın altından 10.000 dolar göndermek, gereksinimleri bizzat yerine getirmekten daha ucuz diyor. Yani rüşvetle iş yapmak işi normal yapmaktan daha az maliyetli ve daha az zaman alıyor.

İsveçli öğretmenlerin Arc Minerals'in ikinci büyük sahibi olmasına rağmen şirketin yönetim kurulunda hiçbir temsilleri bulunmuyor.

Joakim Wohlfeil: "Gelişmekte olan ülkelerdeki madencilik sektörü gibi etik açıdan yüksek riskli bir sektöre giriyorsanız ve etik ilkelerle ilgili kendi hedefleriniz varsa, Arc Minerals'taki mülkiyetinizi nasıl kullanacağınıza dair bir planınızın olması gerekir." ifadeleri kullandı.

Yolsuzluk riski yüksek

Yeterli tazminat olmaksızın yerel halkın doğal kaynaklarının yağmalanmasına katkıda bulunmak, yolsuzluğa katkıda bulunma riski ve çevre yasalarının veya insan haklarının ihlal edilmesine katkıda bulunma riski de dahil olmak üzere Zambiya'daki madencilik endüstrisiyle tarihsel olarak bağlantılı bir dizi riske dikkat çekiyor. 

- Aynı anda kafanızda iki düşüncenin olması gerekiyor. Yüksek riskli bir sektör olduğu gerçeğinden kaçmak mümkün değil ama aynı zamanda, en azından madencilerin de söylediği gibi, güzel bir gelişmenin olması son derece önemli.

Joakim Wohlfeil'e göre bunu başarmanın önemli adımlarından biri aktif sahiplik yürütmek.

- Yerel halk kendi alanlarında gelişmeyi istiyor ve gelip iyi iş yapan, istihdam yaratan işverenler bulabilmek istiyor ama aynı zamanda kendilerine adil ve iyi davranılmasını da istiyor. Eğer etik bir sendika olma isteğiniz varsa, yönetim kurulu temsilciliği yoluyla veya başka bir şekilde şirketle doğrudan temas halinde olmanız ve arkasında durduğunuz değerlerin takip edilmesini sağlamak için aktif olarak çalışmanız doğaldır.

İsveç Jeoloji Araştırması (SGU) devlet jeologu Jonathan Hamisi, Zambiya'nın madencilik endüstrisinin desteklenmesine ve geliştirilmesine yardımcı olmak için İsveç liderliğindeki birçok projede çalıştı.

Şu anda Sida tarafından finanse edilen bir projede çalışıyor; bu projede amaç Zambiya'da madencilik atıklarının işlenmesinde yetkinliğin arttırılmasına yardımcı olmak ve maden bilgisi ve madencilik endüstrisi ile ilgili konular üzerinde çalışıyor.

Risk analizi yapılmalı

Jonathan Hamisi, sınırlı bütçeye sahip yetkililerin İsveç'teki on iki madene kıyasla 100'e yakın aktif mayını denetlediği bir ülkede aktif mülkiyetin önemini de vurguluyor.

Jonathan Hamisi: "Zambiya makamları, maden denetimlerini yürütmek için İsveç'tekiyle aynı kaynaklara ve aynı araçlara sahip değil ve bu nedenle, maden sahiplerinin kendi yaptıkları yatırımları dikkatlice kontrol etmeleri ve madencilik şirketlerinin gerçekte nasıl davranıyorlarsa aynı şekilde hareket etmeleri gerekiyor." dedi.

Zambiya'da İsveç'teki kadar iyi raporlama ve denetim sistemleri bulunmuyor ve bu nedenle çevresel riskler daha fazla.

- Yönetim kurulunda ya da icra komitelerinde yer almadan şirket sahibiyseniz karar alma süreçlerinden uzakta olursunuz ve riskler her zaman daha büyük olur.

Gelişmekte olan ülkelerde madencilik sektörüne yatırım yapmaya karar veren herkesi, yatırım yaptıkları şirketlerde şirket denetimleri adı verilen kapsamlı kontroller yapmaya çağırıyor.

Jonathan Hamisi, gelişmekte olan ülkelerde madenciliğe yatırım yapmaya karar veren yatırım fonları, kuruluşlar veya bireylerin, yatırım yapmak istedikleri şirketleri dikkatle incelemeleri gerektiğini söyledi.

Macaristan Meclisi, İsveç’in NATO üyeliğini onayladı Macaristan Meclisi, İsveç’in NATO üyeliğini onayladı

Bu, bankadaki veya yatırım fonundaki risk analizlerini yürüten ve şirketlerin yürüttüğü projeleri gözden geçiren uzmanların yardımıyla yapılır.

Jonathan Hamisi, soruşturma tamamlandıktan sonra bankanın yatırımcılara yatırımların sonuçlarını, potansiyel faydalarını ve risklerini bildirmesi gerektiğini, böylece yatırımcıların yatırıma devam etmek isteyip istemedikleri konusunda bilinçli bir karar verebilmelerini söylüyor.

Sveriges Lärare, yatırımın sendikanın politikasını takip ettiğini belirtiyor.

"Nasıl hareket etmemiz gerektiğine dair yönergeleri belirleyen bir sermaye yatırımı politikamız var. Bu kurulun belirleyeceği bir şey." diyen CFO Jonas Larsson, değerlendirmelerimizi ve araştırmalarımızı buna dayanarak yapıyoruz ifadeleri kullandı.

Artık mülkünüze bakmanız gerekiyor.

CFO: Eğer bunun gerçek olduğu ortaya çıkarsa, inanılmaz derecede üzüntü vericidir, bundan benden daha fazla kimse pişman olamaz, çünkü eğer doğruysa bu iyi bir şey değil. Elbette kendi araştırmamızı da yapacağız ifadeleri kullandı.

Editör: Semihhan Aydemir