İsveç'te en çok kullanılan ödeme sistemi Klarna iflas edebilir İsveç'te en çok kullanılan ödeme sistemi Klarna iflas edebilir

Jansson, Perşembe günü Swedbank'ta ekonomik durumla ilgili yapılan toplantıyla ilgili olarak, "Enflasyon düşmeye devam etti ve ben faiz oranlarının zirve noktasına ulaştığına giderek daha fazla ikna oldum" dedi.

Kasım ayındaki para politikası toplantısından bu yana kron güçlendi ve bu da yüksek enflasyonun devam etmesi riskini azalttı.

- Enflasyon eğilimi iyi görünmeye devam ediyor ve İsveç ile dünyanın geri kalanındaki son sonuçlar, enflasyonist baskının gerçekten düşme yolunda olduğu yönündeki görüşümü güçlendiriyor. İsveç halkının satın alma gücünü geri alabilmesi açısından bu çok memnuniyet verici ve önemli.

Merkez Bankası (Riksbank)'nın enflasyon ölçümü CPIF'e göre Kasım ayında enflasyon oranı yüzde 3,6 oldu. İsveç İstatistik Kurumu'nun Pazartesi günü açıklayacağı yeni rakamlar öncesinde çekirdek enflasyon oranının yüzde 2,2 seviyesinde gerçekleşeceği tahmin ediliyor.

Ancak daha parlak tabloya rağmen Jansson, ileriye dönük bazı soru işaretlerinin olduğunu belirtti.

Jansson: "Gelecek her zaman belirsizdir" diyerek, İsveç ve dünyanın geri kalanındaki durumu değerlendirmenin zor olduğunu ve enflasyonun tahminlerimizden daha yüksek veya daha düşük olmasına hazırlıklı olmak ve para politikasını buna göre ayarlamak gerektiğinin altını çizdi.

Riksbank'ın bir sonraki para politikası toplantısı 31 Ocak'ta yapılacak.
 

Editör: Semihhan Aydemir