Aftonbaldet gazetesinin ortaya çıkardığı Meclis'te uyuşturucu kullanımı ile ilgili soruşturma sürerken, başbakan başta olmak üzere, birçok siyasi liderden tepki geldi ve olay kabul edilemez çılgınlık olarak niteleniyor.

Başbakan Ulf Kristersson durumun çok ciddi olduğunu söyledi; Başbakan Yardımcısı Ebba Busch dehşete düşmüş durumda.

Busch olaya ilişkin şaşkınlığını dile getirmek için "Tamamen çılgınlık" yorumu yaptı.

Bu sabah basına sızan, partilerin Riksdag'daki ofislerinin yarısının tuvaletlerinde kokain izleri gündeme bomba gibi düştü.

İsveç'te tren kazası: 3 kişi öldü İsveç'te tren kazası: 3 kişi öldü

"Burası bir işyeri, uyuşturucudan arındırılmış, emniyetli bir çalışma yeri olmalı. Ayrıca İsveç'in en yüksek karar alma meclisini de etkileyen bir yerde uyuşturucu durumu son derece yüksek bir öneme sahip" yorumu yapan Ebba Busch (KD), "Bu durum beni oldukça dehşete düşürdü" dedi.

Ulf Kristersson, parlamento tartışmasına giderken basınla buluştuğunda iddialara katılmamıştı ancak durumun ciddi olduğunu belirtti.

Merkez parti lideri Muharrem Demirok da bulguları ciddiye aldı. Riksdag'ın karar verici olduğunu ve örnek bir şekilde hareket etmesi gerektiğine inanıyor.

Demirok: "Polisin bu konuyu nasıl ele alacağını görmesi gerekecek, ben karışamam. Sadece uyuşturucunun ciddi bir sorun olduğunu söyleyebilirim, bunların kullanımının çete suçlarını körüklediğini ve İsveç'te gördüğümüz silahlı saldırılarda görülen sorunların bir parçası olduğunu biliyoruz" ifadeleri kullandı.

Yeşiller Partisi'nin sözcüsü Daniel Helldén, durumun rahatsız edici olduğunu söyledi.

- Kokain kullanmak yasaktır ve Riksdag tesislerinde bulunmamalıdır.

Durum ne kadar ciddi?

- Elbette çok ciddi.

İddialara göre: Sosyal Demokratlar, İsveç Demokratları, Sol Parti ve Liberallerin tuvaletlerinde kokain izlerine rastlandı.

Editör: Semihhan Aydemir