Dava, yaklaşan bir tekliften haberdar olarak hisse satın almak ve bazı durumlarda birkaç milyon kronluk kar elde etmekle suçlanan 10 ICA mağaza sahibi, akrabaları ve ortakları da dahil olmak üzere toplam 18 kişiyi kapsıyordu. Stockholm bölge mahkemesi, suçlu bulunan tarafların tekliften önceden haberdar olduklarını ve bu sayede hisse işlemlerinden önemli kazançlar elde ettiklerini tespit etti.

Macaristan Meclisi, İsveç’in NATO üyeliğini onayladı Macaristan Meclisi, İsveç’in NATO üyeliğini onayladı

İçeriden öğrenenlerin ticareti şüpheleri, ICA-handlarnas Forbund mağaza sahipleri derneği ve emeklilik fonu AMF tarafından Kasım 2021'de yapılan ortak devralma teklifi öncesinde ICA'nın hisselerinde fiyat artışı yaşanmasıyla ortaya çıktı. Mahkeme, mahkum edilenler arasında, bağımsız analiz veya uzmanlık yerine ICA Gruppen'e yönelik yaklaşan teklifle ilgili içeriden gelen bilgilere dayanarak hisse alım satımı yapan ICA perakendecilerinin de bulunduğuna dikkat çekti.

Hapis cezalarına ek olarak, suçlu tarafların yasadışı işlemlerden elde ettikleri yaklaşık 16 milyon İsveç kronu, yani 1.53 milyon dolar tutarındaki kârı da kaybetmelerine karar verildi. Ancak mahkeme, yargılanan 18 kişiden ikisini beraat ettirdi.

Bu dava, içeriden öğrenenlerin ticareti yasalarının sıkı bir şekilde uygulanması ve finans piyasalarındaki bu tür yasadışı faaliyetlerden kaynaklanabilecek ağır sonuçları hatırlatmaktadır. Karar ayrıca hileli uygulamaların caydırılması ve cezalandırılması yoluyla piyasa bütünlüğünün ve yatırımcı güveninin korunmasının önemini de vurgulamaktadır.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.
 

Editör: İsveç Gündemi