İsveç komediye doyacak

İsveç'in başkenti Stockholm'de bu yıl beşincisi düzenlenecek olan "Uluslararası Komedi Film Festivali" yine birbirinden güzel filmlerin sergilenmesine sahne olacak.

Güldürürken düşündüren, bir diğer ifadeyle problemleri ve toplumsal olayları komedi yoluyla dile getiren yapıtların hayatımızda hep farklı bir yeri olmuştur. 

Türkçe bilen ve "AY LAV YU" filmi izleyip gülmeyenimiz yoktur. Başarılı oyuncu SERMIYAN MIDYAT'ın yönetmenliğini ve senaristliğini yaparak oynadığı film birçok yönüyle insanlarda güzel bir iz bırakmayı başardı.

Uzun soluklu ve büyük emeklerin verilerek gerçekleştirilen "Uluslararası Komedi Film Festivali"nin kahramanlarından Nisti Sterk, dünyanın her yerinde gülmek için bir sebep olmalı anlayışıyla İsveç'in başkenti Stockholm'de beşincisine imza atmakta olduğu bu önemli organizasyonda yine farklı kültürlerin komediyle buluşmasını sağlamak amacıyla ortak bir nokta inşa edip yapacağı bu organizasyonla adından sıkça söz ettirecek.

Festivale dair organizasyonlar 18 Ekim 2018 Perşembe günü başlayıp 21 Ekim 2018 Pazar akşamı bitecek.

Türkiye, İngiltere, Mısır, İran, İsveç gibi ülkelerden son derece önemli filmlerin ve o filmlerin başarılı oyuncularının katılımı başta olmak üzere, birçok önemli konuğun katılacağı organizasyona ilginin çok büyük olması bekleniyor.

EN BÜYÜK BEKLENTİ "AY LAV YU" 'DA...Yönetmenliğini ve senaristliğini Sermiyan Midyat'ın yaptığı 2010 yılı Türkiye yapımı komedi-politik film Türkiye'de büyük ilgi gördü. Film Hasankeyf ve İzbırak yörelerinde çekilmiş olup Polis Akademisi filmlerinde Mahoney karakteriyle tanınan Amerikalı oyuncu Steve Guttenberg de yer aldı. Filmdeki olaylar 2001 yılına ait olup bu anlamda yakın tarihe farklı bir açıdan bakmamızı sağlıyor.

JESSİCA’NIN AŞKI İBRAHİM SEYİRCİYLE BULUŞACAK

Filmde Amerikalı Jessica’ya gönlünü kaptırmış İbrahim karakteriyle başrol oynayan Sermiyan Midyat’ın düşündüğümüzde dahi bizi güldüren o harika sahnelerin perde arkasını merak edenler, filmi ve daha fazlasını kendisinden dinleme fırsatı yakalıyor. Film gösterimini seyircilerle birlikte izleyip, filmden sonra gerek filme dair gerekse oyunculuk kariyeri ile ilgili bir konuşma gerçekleştirerek, katılımcıların sorularını yanıtlayacak. Stockholm’de seyirciyle buluşacak olan ünlü oyuncunun konuşması da merak edilen konular arasında.

“AY LAV YU” filminin birçok yönüyle özel olduğuna dikkat çeken film yorumcuları Türkiye Komedi filmleri arasında önemli bir yere sahip olduğunu belirtiyor.

Film konu itibarıyla: Tinne Köyü’nün muhtarı Yusuf Ağa, resmi olarak kaydı bulunmayan köyünü tanıtmak için devlet büyüklerine mektuplar yazmaktadır. Oğlu İbrahim’i de sırf bu amaç uğruna, okuyup büyüsün diye bir fakülte avlusuna bırakmıştır. İbrahim 30 yaşına geldiğinde Amerikalı aşkı Jessica’yla birlikte köye dönmüştür. Tinne köyü Kürt genci İbrahim ve Amerikalı Jessica’nın vatanı olabilecek midir? Sorusunun cevabını merak edenler ya da kahkaha attıran aşkı yeniden izleyerek gülümsemek isteyenlerin kaçırmaması gereken bir film olduğunu önemle belirtmek isterim.

Türkiye, Almanya ve Avusturya olmak üzere birçok yerde ve yüzlerce kez gösterimi yapılan "AY LAV YU" İsveç'in başkenti Stockholm'de Uluslararası bir festivalde sahne alacak olması Türkiye Komedisi açısından son derece önemli bir başarı olarak görülebilir.

Festival organizasyonundan sorumlu olan Aliye Öztürk "Sanat çok renkli bir kültürdür. İnsanı güldürmek en büyük sanat ve böyle değerli bir organizasyonun parçası olma duygusunun verdiği keyfi kelimelerle ifade etmek mümkün değil" değerlendirmesinde bulunarak tüm vatandaşlarımızın özellikle Anadolu komedisinin ürünü olan "AY LAV YU" filmini izlemeye davet etti.

Ben şahsen bu etkinliği heyecanla bekliyorum ve zamanı olanların ailesi ve çocuklarıyla birlikte katılarak "AY LAV YU" filminin attıracağı kahkahaya ortak olmalarının büyük bir keyif vereceğine inanıyorum.

Bu yüzden biletler tükenmeden, son dakikaya kalmadan ve önceden yerini ayırtmak için biletlerinizi alın derim.

Direk iletişim için: 072 251 54 45

YORUM EKLE

banner194

banner6