AB, hidrojen yatırımlarına 6,9 milyar avroluk desteği onayladı AB, hidrojen yatırımlarına 6,9 milyar avroluk desteği onayladı

Enflasyonun yarattığı pahalılık ve maliyet artışlarının bir sonucu olarak personel kısıntısına gidileceği belirtilen istatistik kurumunda çalışanlarda işini kaybetme endişesiyle gerginlik hakim.

Kurumun yaklaşık bin çalışanı bulunuyor.

Konuya dair açıklamada bulunan İstatistik Kurumu İletişim Başkan Vekili Mikael Schöllin "Durum ciddi ve daha önce buna benzer durumla karşılaşmadık" dedi.

Kurumdaki personel haberi bugün aldı ve işten çıkarmalar en çok iletişim, destek ve veri yönetimi kapsamındaki alanlarda olması bekleniyor. Çalışanlar arasındaki ortamın gergin olduğu söyleniyor.

"Personel elbette durumla ilgili ve şu anda gruplar halinde veya bireysel olarak toplantılar yapıyoruz" ifadeleri kullanan Mikael Schöllin, profesyonel yardım almamız gerekebilir yorumu yaptı.

Kurumun şu anda yaklaşık bin çalışanı var ve Mikael Schöllin'e göre, işten çıkarmalar kaçınılmaz görünüyor. 

Mikael Schöllin, diğer şeylerin yanı sıra, hükümetin dijitalleşme talebi, maliyetleri düşürmediği ve gelirlerin de artmadığı anlamına geliyor. Yetkiliye göre, daha önce fon artışı talebinde bulunmuşlar ancak olumlu yanıt alamamışlar.

Schöllin, "Elbette, dijitalleşme ve verimlilik söz konusu olduğunda hükümetten daha fazla yardım almak istiyoruz" dedi.

Mikael Schöllin, sürecin erken bir aşamada olduğuna, ancak amacın Noel'den önce hazır olmak olduğuna inanıyor.

Editör: İsveç Gündemi