İsveç için rehavetten çıkma vakti

Dünyanın en refah ülkelerinden biri gösterilen İsveç'te  deprem, heyelan, sel gibi doğal afetlerin hafif olması rehavete kapılmaya neden olmuş.

Zira 2 sene önce 170 yılın en sıcak yazı yaşandı. İsveç'te 3 ay görülmemiş şekilde her gün sıcaklık 30 derecenin üzerinde seyretti. Yazı bile soğuk olan ülkede bu sıcaklık on binlerce hektarlık ormanın kül olmasına neden oldu.

Böyle bir doğal afetle ilk defa karşılaşan İsveç'in orman yangınına müdahale için kaldıracak bir uçağı olmadığı ortaya çıktı.

Ülkede yaz boyu dışarıda ateş yakmak yasaklandı, insanların bahçesinde mangal yapması bile yasaklandı. Orman yangınları yağmurlar başlayınca ve sıcaklar geçince ancak kontrol altına alındı.

Korona krizinde de İsveç tek ayak üzerinde yakalandı. 30 yıl önce dünyanın en iyi sağlık sistemine sahip İsveç'te yeterli ekipman malzemesi ve yoğun bakım ünitesinin bulunmadığı ortaya çıktı.

Korona krizinde İsveç'in izlediği yöntem başarıya ulaşır mı? Onu bilemem ama yetkililerin elinin diğer ülkelere göre güçlü olduğunu söyleyebilirim.

Çünkü, İsveç Başbakanı Stefan Löfven, ''Yakınlarınızla veda edin, binlerce kişi virüsten ölecek'şeklinde açıklamalarda bulunurken, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Epidemologi Doktoru Anders Tengell, '' Yaşlılarımızı korumakta başarısız olduk'' şeklinde açık ve net konuştu.

Korona stratejisinden de bir milim geri adım atılmıyor.

Halk ise net bir şekilde yöneticilere destek veriyor. İsveçli yöneticilerin avantajı; diğer ülkeler 15 gün sonra karantinayı kaldırırken, ölümler devam ederse bunu halka anlatmakta zorlanacak, halk desteğini baştan almış İsveçli yöneticilerin ise böyle bir derdi olmayacak.

 İsveç, 60 yıldır porblemsiz bir şekilde  yurt dışına yılda 3 kez tatile çıkma hesabı yapan insanların bulunduğu ülke modundaydı.

Şunu anladık ki, zaman zaman olağanüstü durumlarla da karşılaşılacak.

Temennim bu rahatlık modundan çıkıp, sivil savunma ve sağlık alanlarında eksikliği kapatılması.

''Damdan düşenin halinden damdan düşen anlarmış ya', krona krizinden sonra İsveçli yetkililerin özellikle sağlık sisteminde yeniden yapılanmaya gideceğini tahmin ediyorum.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ismail kartav
Ismail kartav - 11 ay Önce

Disatdan göruldugu degil ölulerin bile degeri yok özel temizlik firmalari insanlari tehdit ediyor koronoviruslu odayi temizlemek icin iki arada birakiyorlar girmezsen cikarsin kendin cikmis gibi gösterrim diyorlar cogu issiz kalmayim diye kabul ediyor nerde insan haklari acaba isin yani facketde onlarla

Orhan vurucu
Orhan vurucu - 11 ay Önce

Haklisiniz tabiki gönul isterdiki daha hazirlikli olmaliydi isvec.Halk dunyanin en yuksek vergi ödiyenler arasinda ama hic bir ulke bu kadar buyuk bir felekete hazir deyildi yinede taktir edilecek bir ulke ekonomik olarak kobilere buyuk is yerlerine yardim etmistir ve inaniyorum bundan sonra dahada hazirlikli olacaktir özelikle saglik alaninda tesekurler

banner4

banner6