İsveç Tam Bir Kahve Diyarı!

 

Kahve seven biriyseniz İsveç sizin için bir cennet, kahveyle aranız pek yoksa İsveç’te alışacağınız kesin. İsveçliler yıllık ortalama kişi başı 8.2 kg kahve tüketiyor ve dünyada en çok kahve tüketen 6.ülke! İsveç’te arkadaşlarınızla otururken “Fika içelim mi“ sorusuna çokça maruz kalabilirsiniz, Fika İsveç’in yerel kahvesi ve alışkanlık yapabiliyor.

 

İsveç’te Kışlar Soğuk ve Karanlık Geçiyor!

 

Güneş ve sıcak seven biriyseniz kış aylarında İsveç’e giderken 2 kere düşünün! Özellikle kuzeylere gittikçe hava gittikçe soğuyor ve gün ışığı 3 saate kadar düşüyor. Kış aylarında soğuk ve karanlığa sabredebilirseniz yazın sizi harika bir hava bekliyor. 

 

İngilizce Bilmiyorsanız Kendinize Acil Bir Sözlük Alın!

 

İsveç dili tabii ki İsveç’te yaygın olarak kullanılıyor ama yurt dışından gelen biriyseniz İngilizce dışında iletişim kurabileceğiniz farklı bir alternatif yok. İngilizce bilmiyorsanız size tavsiyemiz temel iletişim için kendinize bir sözlük almanız ve  yazımıza göz atmanız

 

Sürdürülebilir Çevrenin Başkenti İsveç!

 

Türkiye’den İsveç’e gidecekseniz dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri atıklar ve çöpler! Türkiye’de atıkların evde ayrıştırılması ve teslim edilmesi yaygın değil hatta kabul etmeliyiz ki çevre konusunda duyarlılığımız yok denecek kadar az. İsveç’e gittiğinizde elinizdeki plastik bir bardağı kağıt çöp atıklarına veya sokağa atarsanız başınız büyük bir derde girebilir. İsveç çöplerin ve atıkların geri dönüştürülmesi konusunda gelişmiş bir ülke ve poşet ürünleri hayatınızdan çıkarmanız gerekecek çünkü İsveç'te market alışverişlerinizde kullandığınız poşetler ücretli. 2 kron yanı yaklaşık 75 kuruş poşet başına ödeme yapıyorsunuz.

 

İş Hayatında Takım Elbiseyi Unutun!

 

İsveç’te gezerken dikkatinizi çekecek şeylerden biri de insanların rahat ve salaş giyinmeleri. Bu rahat ve salaş giyinme aslında moda trendini oluşturuyor. İsveç’te şirketlerde en resmi giyim şekillerinden biri kot pantolon ve gömlek. Bir cafede yanınızda şort ve t-shirt ile laptopta çalışan biri büyük bir şirketin yöneticisi olabilir. 

 

Doğum İzni Alan Babalar

 

Ülkemizde doğum izni kadınlar için uzun bir süre olabiliyor ama babalar için 3-5 gün arasında değişiyor. İlk düşünüldüğünde babaya 5 gün izin bile fazla diyebilirsiniz ama İsveç kadın-erkek eşitliği politikası doğrultusunda babalara da 480 güne kadar izin alma hakkı tanıyor. İsveç’te gezinirken bebek arabasıyla dolaşan İsveç erkeklerini çokça görmeniz mümkün.

 

Zaman Yönetimi İsveçlilerin Merkezinde!

 

Akdeniz insanları görüşme saati ve dakiklik konusunda biraz esnektir. 15 dakikaya ordayım dediğimizde bile gideceğimiz yere daha 1 saat yolumuz vardır. İtalya, İspanya ve Türkiye gibi ülkelerde esnek görüşme saatlerine alışkınsınızdır ancak İsveç’te size tavsiyemiz görüşme saatlerine dakikasına kadar uymanız. Bir çok İsveçli görüşme saatlerine ve zaman yönetimine önem veriyor ve ne olacak 5 dakika geç kalsam demeyin gittiğinizde görüşeceğiniz kişiyi bulamayabilirsiniz.

 

İsveç’te Alkol Satışında Tekel: Systembolaget

 

İsveç’te %3 altında alkol oranlı bir içecek alacaksanız sorun yok ama daha yüksek alkol oranlı bir içki alacaksanız tek seçeneğiniz var: Systembolaget. Devlet politikaları doğrultusunda içki içilmesinin denetim altına alınması ve kaçak içkinin önüne geçmek amacıyla oluşturulan Systembolaget dükkanları içki satışı yapılan tek bayi ve bu dükkanlar dışında içki satışı yasak.

 

Sıraya Girin!

 

Türkiye’de en çok yaşanan kavgalardan biri otobüs beklerken sırada karışıklık çıkması veya bankamatik kuyruğunda araya birinin girmesi. Türkiye’de bu durum kötü sonuçlar doğursa da normal karşılanıyor. İsveç’te örf ve gelenekler doğrultusunda sıraya saygı önem taşıyor. Metroda sıranızı beklemeyerek önce binmeye çalışırsanız büyük bir tepkiyle karşılaşabilirsiniz.

 

İsveç’te Eğitim Ücretsiz!

 

İsveç bir çok ürettiği üründen yüksek vergi uygulayan bir ülke ve toplanan vergiler sosyal devlet anlayışıyla topluma sağlıklı kanalize ediliyor. Bunun sonucu olarak da eğitim ücretsiz! Eğitimde ücret alınmaması Avrupa Birliği vatandaşlarına ve İsviçre vatandaşlarına da uygulanmaktadır. aynak: Hotcoursturkey

Editör: İsveç Gündemi