Şüpheli kişilerle ilgili istihbarat çalışmalarının takip edildiği söylenen olaylar geçen sene gerçekleşti. Suriyeli sığınmacılara kapılarını açan İsveç Devleti arada terörist listesinde olanlara da oturum verdiği iddia ediliyor.

İsveç Basınında yer alan iddialar üzerine göçmenlik dairesi ve bazı yetkililerden açıklamalar yapıldı

İsveç Göç Kurulu'nda iltica konularında uzman olan Magnus Bengtsson'un açıklamalarına göre, savaş halinde olan bir ülkede risk alıp sığınmacıları geri göndermek mümkün değil. Suriyeli sığınmacılarla ilgili yapılan yasal düzenlenmelerin getirdiği haklardan istifade etmiş olabileceklerini vurgulayan Bengtsson kişilerin tespit edilmesi halinde yasal sınırlar içinde gerekli işlemlerin yapılabilecğeni vurguladı.

Geçen yıl 80 binden fazla sığınmacı kabul eden İsveç bunların içinde üst düzey terör tehditi oluşturan 20 kişinin bulunduğu açığa çıkınca İsveç Göç Kurulu Güvenlik Servisi ile görüşmeler başladı ve bu kapsamda ilgili kişilerin tespit edilerek biran önce ülkeden atılması istendi. Acak tüm girişimlere rağmen kişilere verilen oturma süre ve izni olmasından dolayı İsveç'in o şahısları şu anda atması mümkün görünmediği vurgulandı.

Düşünce özgürlüğü ve can güvenliği konusunda riskler olduğu gerekçesi ile İsveç'in ilgili kişiler hakkında kesin karar almakta zorlandığı da bilgiler arasında yer aldı.

Semihhan AYDEMİR / İsveç Gündemi

Editör: İsveç Gündemi