Stockholm'de gözaltına alınan cinayet zanlısı serbest bırakıldı Stockholm'de gözaltına alınan cinayet zanlısı serbest bırakıldı

İsveç Genelkurmay Başkanı Mikael Byden ve Sivil Savunma Bakanı Karl-Oskar Bulin, halkı "savaşa hazırlanmaya" çağırdı.

Bolin, barışın İsveç'te bile "değişmez bir sabit" olmadığını belirterek, "Bunu benden önce pek çok kişi söyledi, ama resmi olarak daha doğrudan ve net bir şekilde söyleyeyim: İsveç bir savaşla karşı karşıya kalabilir. Herkesi topyekün savunma için hazırlık yapmaya çağırıyorum. Yetkililer barınakların işleyişini sağlamalı, acil su ve yiyecek tedarik planı hazırlamaları" dedi. Genelkurmay Başkanı Büden ise durumun çok ciddi olduğunu, artık tüm İsveç vatandaşlarının savaş olasılığına hazırlanmaları gerektiğini belirterek, "Bireysel düzeyde kendinizi zihinsel olarak da savaşa hazırlamalısınız" dedi.

Byden, "Bu çok ciddi bir durum. Şimdi sözlerden eylemlere geçilmesinden bahsediyoruz" diye ekledi. İsveçli komutan ayrıca, İsveç'in hâlâ NATO'ya katılmanın eşiğinde olduğunu ve ittifaka ne kadar erken üye olursa o kadar iyi olacağını vurguladı. Aralık sonunda Hollanda Genelkurmay Başkanı Martin Wijnen de, ülkenin Rusya ile olası bir askeri çatışmaya hazırlıklı olması gerektiğini söylemişti. Wijnen, Hollanda'nın Finlandiya ve Baltık ülkeleri örneğini takip ederek hazırlık yapması gerektiğini savunarak "1500 km uzaktayız diye güvenliğin garanti olduğunu düşünmemeliyiz" demişti.

Editör: Atila Altuntaş