Elektrikli yol, şu anda proje için bir yüklenici bulmak üzere çalışan İsveç ulaştırma kurumu Trafikverket tarafından inşa ediliyor. Trafikverket, temel atma projesi için dolgu teknolojisini henüz seçmedi ancak tasarım ve inşaatın 2025 yılında tamamlanması ve yolun kısa süre sonra açılması bekleniyor.

Rus hackerlar İsveç'te 20 yıllık verileri yok etti Rus hackerlar İsveç'te 20 yıllık verileri yok etti

AutoCar'ın yazdığına göre, Trafikverket üç seçeneği değerlendiriyor; havai kurulumlar, aracın altındaki bir iletken aracılığıyla EV gücünü ileten asfalt yüzey üzerindeki elektrikli raylar veya yola yerleştirilen ve elektrik gücünü kablosuz olarak araca ileten endüktif bobinler.


Elektrikli yol Halsberg ile Örebro arasındaki E20 karayolu üzerinde olacak. Karayolu, kuzeyde Stockholm, güneyde Göteborg ve Malmö üzerinden geçiyor ve ticari yüklere yönelik bir trafik koridoru olması nedeniyle bilerek seçildi. Ayrıca gerekli elektrik temini de mevcuttur.


Chalmers Teknoloji Üniversitesi Mart ayında, yolların en yoğun yüzde 25'indeki elektrikli yolların ve elektrikli araçların evde şarj edilmesinin bir kombinasyonunun, elektrikli araçlara geçiş için en uygun olacağını öne süren bir çalışma yayınladı.

Bilim adamları, elektrikli araçlardaki pillerin önemli ölçüde daha küçük olabileceğini iddia ediyor.

Editör: İsveç Gündemi