2013 yılından bu yana Türkiye’de görev yapan İsveç Büyükelçisi Lars Wahlund, 5 sene içerisinde Gezi Protestosu’ndan 15 Temmuz darbe girişimine kadar birçok olaya şahitlik ettiğini söyledi.

Wahlund, Türk insanının kendini çabuk toparladığını ve sabretmeyi bilen bir toplum olduğunu belirtti. Uzun süre Balkanlar’da görev yapan Büyükelçi, Türk halkının ve Balkan halklarının bakış açısı arasında da çok benzerlik olduğunu dile getirdi.

İsveç’in Avrupa Birliği sürecinde Türkiye’ye destek olan ülkelerden birisi olduğunu söyleyen Lars Wahlund, “Türkiye önemli bir ülke. Oldukça büyük bir ekonomisi var. Türkiye, Avrupa için önem teşkil ediyor ama bence Avrupa da Türkiye için önemli. Türkiye, İsveç gibi ihracata dayalı bir ülke, petrol olmadığı için ekonomi ihracatla besleniyor. Sizin için de Avrupa için de, dünyadaki ortak pazar ve ticaret bölgesine ait olmanız büyük fayda sağlar ki bu da çok şey demektir. Bugün bile sanırım bu ülkeye yapılan tüm yabancı kaynaklı yatırımların yüzde yetmiş beşi Avrupa’ya aittir.İhracatınızın yüzde ellisinden fazlası da Avrupa’ya gidiyor.Tüm otomotiv endüstriniz Avrupa ile bağlantılı, Avrupa markaları üretiliyor ve çoğu da yine Avrupa’da satışa sunuluyor.Ekonominin dayanak noktaları ve ilişkiler bazında, katılımın faydalı olacağına inanıyorum” dedi.


Editör: İsveç Gündemi