Kristersson, daha önce terör örgütü PKK'nın İsveç'te para toplama faaliyetlerinin ciddiye alınmadığı itirafında bulundu. 

Türkiye'nin PKK başta olmak üzere terör örgütlerinden çok etkilenen bir ülke olduğunu hatırlatan Kristersson, ''İsveç makamlarının "terör" için para toplayan PKK'lılara daha sert önlemler alıyor. Daha önceden terör örgütlerinin İsveç'teki finans faaliyetlerini yeterince ciddiye almadık. Şimdi bunu ciddiye alıyoruz. PKK için  para toplayan kişilerin  çeşitli suç yöntemleri kullandıklarını ve bunun da terörü finans ettiklerini biliyoruz.   Hükümetin organize suçla mücadeleye odaklanması PKK'nın işini zorlaştıracaktır.''dedi. 

Helsingborg'de bir kişi öldürüldü Helsingborg'de bir kişi öldürüldü

Bununla ilgili 9 Mart Perşembe günü İsveç Meclisine yeni bir ceza yasası getirileceğini  hatırlatan Kritsersson, ''9 Mart Perşembe günü meclisimize terörle ile ilgili yeni bir ceza yasası sunulacak. Bu yasa ile birlikte terör örgütlerine katılım  ve finans sağlamak yasaklanacak. Yasa,1 Haziran'dan itibarende  uygulamaya sokulacak.''dedi.
Bu yasanın İsveç'in uluslararası terörle mücadelesi için ihtiyacı olduğunu aktaran Kristersson, ''İsveç Finlandiya ve Türkiye arasındaki Üçlü Muhtıra anlaşmasında da terör örgütleriyle berber mücadele etmek var. Bu yasa onuda kapsıyor. Bu yasa ile birlikte NATO konusunda üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirdiğimize inanıyoruz.''ifadelerini kullandı.

Kristersson ile İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya katılımının kesinleştirilmesi konusunu ele aldıklarını belirten Stoltenberg, "Bu en önemli önceliğimiz ve ilerleme kaydediyoruz. Türkiye'nin meşru güvenlik kaygıları var. Hiçbir NATO müttefiki bu kadar çok terör saldırısına maruz kalmadı. İsveç'in yeni terör yasasını çıkararak ve Ankara ile işbirliğini güçlendirerek PKK da dahil olmak üzere terörle mücadelede hızlanmasını memnuniyetle karşılıyorum." ifadesini kullandı.

Stoltenberg, ayrıca İsveç'in Türkiye'ye silah ihracatı konusunda herhangi bir kısıtlama olmamasını sağlamasını da memnuniyetle karşıladığını bildirdi.

NATO Genel Sekreteri, "İsveç, üçlü memorandum kapsamındaki taahhütlerini yerine getirdi ve onay sürecini tamamlama zamanı geldi." dedi.

Üç ülkenin temsilcilerinin katılımıyla 9 Mart'ta Brüksel'de NATO karargahında yapılacak görüşmeye değinen Stoltenberg, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye, Finlandiya ve İsveç tarafından NATO Madrid Zirvesi'nde 28 Haziran 2022'de imzalanan Üçlü Muhtıra çerçevesinde kurulan Daimi Ortak Mekanizma toplantılarını yeniden başlatmayı kabul etmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Stoltenberg, Macaristan parlamentosunun onay görüşmelerine başlamasını da memnuniyetle karşıladığını ifade ederek sürecin kısa sürede tamamlanmasını beklediğini söyledi.

Hem İsveç hem Finlandiya'nın Vilnius'ta temmuzda düzenlenecek zirveye kadar üye olması için çalıştığını ancak kesin bir tarih veremeyeceğini yineleyen Stoltenberg, "Mesele İsveç ve Finlandiya'nın üye olup olmayacağı değil, ne zaman olacağıdır." değerlendirmesini yaptı.

Stoltenberg, 9 Mart'ta yapılacak üçlü toplantıyla ilgili şunları kaydetti:

"Bu toplantıdan ne çıkacağını önceden duyurmak konusunda dikkatli olmak istiyorum. Aksi halde görüşme zorlaşacaktır. Önemli olan görüşmenin gerçekleşip sürecin tekrar aktif hale gelmesinin sağlanmasıdır."

Editör: İsveç Gündemi