Yeni Volvo XC60, Volvo Cars’ınyeni 60 Serisi modellerinin ilk temsilcisi olarak; İsveçli Premium Otomobil üreticisinin, 90 modellerindeki bütün teknolojileri, bilgi birikimini ve deneyiminiiçinde barındırıyor. 9 yıl önce piyasaya sunulan ve dünyada yaklaşık 1 milyon adet satışla Avrupa'nın en çok satan orta boy SUV'uunvanına sahip XC60, bugün hala Volvo'nun toplam küresel satışlarının yüzde 30'unu oluşturuyor. Bu nedenle büyük bir merakla beklenen XC60, Volvo’nun yeni dönem dönüşüm planının da en önemli temsilcisi olarak öne çıkıyor. Araçta 2 çekişli sistemden vazgeçen marka artık tüm XC60’ları 4 çeker olarak üretecek. Bunu da minimum maliyet ile müşterisine yansıtacak.

Barcelona’da dünya lansmanı yapılan yeni XC60’la marka orta boy SUV sürüş deneyimini yeniden tanımlıyor. SUV segmentine has güven duygusu ve güçlü karakteri yansıtırken otomobil sürüş dinamiklerini daha çok hissettiren bir altyapı sunuyor.Volvo Cars’ın 2016 yılında lansmanı yapılan 90 serisi modelleri; XC90 ve S90/V90 gibi Yeni XC60 da Volvo’nun yeni dönem teknolojileri arasında yer alan SPA platform üzerine inşa edildi ve Twin Engine Teknolojisi’nin avantajlarını yansıtıyor. Konforlu bir sürüş deneyimi sunan SPA platformu modele; doğru gövde orantıları, mevcut alanın mükemmel kullanımı, yeni bir süspansiyon ve şasi gibi benzersiz özellikler sunuyor. Volvo Cars’ın yeni dönem tasarımlarında özellikle güvenlik sebebiyle büyük önem taşıyan SPA platformunda sistemin batarya kiti orta şaft tüneli konsolunun altına yerleştiriliyor. Bunun en güçlü nedeni; Volvo Cars’ın güvenliği vazgeçilmez bir tasarım unsuru olarak görmesi…

EN GÜVENLİ XC60

Yeni XC60 dünya lansmanında yeni modelleri hakkında bilgi veren Volvo Car Turkey Genel Müdürü Sabri Sözen, “90 Serisi otomobillerimizle premiumsegmente tamamen yeni bir sürüş dinamikleri getirdik. Biz bunu ‘ilham veren güven’ olarak adlandırıyoruz. Bu, 90 Serisi otomobillerin sürüş esnasında sunmuş olduğu konfor ve kontrolü yansıtıyor. Şimdi de 60 Serisi‘nde yine 'güven' temeline dayanan daha sportif ve dinamik bir sürüş hissi sunuyoruz. Dinamizm hiç bu kadar güvenli olmamıştı” diyor.

CITY SAFETY SİSTEMİNDE YENİLİKLER

Tamamen yeni teknolojilerle donatılan Yeni XC60, bugüne kadar üretilmiş en güvenli otomobillerden biri olacak. XC60’da Volvo Cars’ın yeni dönem teknolojileri arasında yer alan ve otomobiller, yayalar, büyük hayvanlarla olan çarpışmaları engellemeye yardımcı olan City Safety sistemine eklenen 3 yeni özellik çığır açma niteliği taşıyor. Bunlardan ilki; direksiyon yardım (SteerAssist) özelliği. Sürücünün olası bir çarpışmadan kaçabilmesi için -ihtiyaç anında- otomatik olarak direksiyon da yardım sağlıyor. Direksiyon desteği, 50-100 km/h hızlar arasında aktif hale geliyor.Yeni XC60’ın gelişmiş güvenlik özellikleriyle Volvo Cars’ın 2020 vizyonuna büyük bir adım daha yaklaştıklarını söyleyen Volvo Car Turkey Genel Müdürü Sabri Sözen, “Çarpışma uyarı ve otomatik frenleme sistemimizin, arkadan çarpma kazalarını, önemli ölçüde azalttığını gördük. XC60’a direksiyon destek ve yardım sistemlerini de ekleyerek kaçınılabilir çarpışmaları azaltmada ileriye doğru bir adım daha atıyoruz. Bu da bizi 2020 yılında yeni nesil bir Volvo otomobil içerisinde hiçbir ciddi yaralanmanın olmaması ve hiç kimsenin hayatını kaybetmemesi yönündeki vizyonumuza adım adım yaklaştırıyor.” diyor.

ÇARPIŞMA ENGELLEYİCİ SİSTEMLER

Volvo Cars, City Safety’e ayrıca Karşı Şerit İhlali Önleme Sistemi (OncomingLaneMitigation) olarak adlandırılanve karşı şeritten gelen araçlarla çarpışmayı önlemede sürücüye yardımcı olan bir sistem daha ekledi. Sistem, farkında olmadan şeridinden çıkan sürücüyü uyarıyor ve ona otomatik direksiyon yardımı sağlıyor. Sürücü böylelikle karşıdan gelen aracın önünden çekiliyor ve tekrar şeridine giriyor. İlk kez Yeni XC60’da kullanılan bu sistem, 60-140 km/h hız aralığında aktif olarak çalışıyor. City Safety’e eklenen bu yeni özellikler Genel Müdür Sözen’e göre Volvo Cars’ın global dünyada önemli bir temsilcisi olduğu otonom sürüşle ilgili de önemli gelişmeler olarak yorumlanıyor.

KÖR NOKTA GÜNCELLENDİ

Volvo Cars’ınopsiyonel olarak sunduğu, kör noktada yer alan bir araç olursa sürücüyü uyaran Kör Nokta Bilgi (Blind Spot Information) Sistemi de direksiyon yardım fonksiyonunun eklenmesiyle ayrıca güncellendi. Sistem, kör noktada bir araç olduğu zaman direksiyon yardımıyla otomobili tekrar şeridine geri döndürüyor ve tehlikeden uzaklaştırarak çarpışmayı engelliyor.Büyük Hayvan Algılama (LargeAnimalDetection), Yoldan Çıkma Engelleme (Run-off Road Mitigation) ve yarı otonom sürüş desteği Yeni XC60’daki diğer güvenlik özellikleri arasında yer alıyor. 
Volvo Cars'ın büyük ilerleme kaydettiği bir alan olan otonom sürüş özelliğine sahip otomobillerin geleceğine yönelik ilk ve sağlam adımlarından birini temsil eden Pilot AssistYeni XC60’da opsiyonel olarak sunuluyor.

2018’DE T8 MOTOR GELİYOR

Yeni XC60'ın sunduğu motor seçenekleri arasında, en üst seviyede, 407 hp güce sahip, 0-100 kilometreye sadece 5.3 saniyede çıkabilen, Volvo'nun ödüllü T8 Twin Engine benzinli ve elektrikli hibrit motoru bulunuyor. Bu araç 2018’de Türkiye’de de yollara çıkacak. Araç, 320 hp güç ve 400 Nm çekişe üretiyor T6 AWD otomatik, 254 hp güç üreten T5 AWD otomatik, 235 hp, güç üreten D5 AWD otomatik, 190 hp güce sahip D4 AWD otomatik,motor seçenekleriyle Türkiye’de de satışa çıkacak. 407 hp güç üreten plug-in hybrid çözümü T8 Twin Engine AWD otomatik de seçenekler arasında yer alıyor. Volvo Cars'ın sürücü bilgilendirme, eğlenceve bağlantılı hizmetler sistemi Sensus'un kullanılabilirliğini artırmak için grafik yüzleri de güncellendi. 90 serisi otomobillerde olduğu üzere CarPlay ve Android Auto sayesinde akıllı telefon entegrasyonu da araçta yer alıyor.Kullanımı kolay arayüzü, Volvo Cars modellerinin vazgeçilmezi Bowers&Wilkins ses sistemi,eğlence uygulamaları, SensusNavigasyon, akıllı telefon entegrasyonu, Apple CarPlay ve Android Auto Yeni XC60’ın barındırdığı birçok uygulamadan sadece birkaçı.

YILDA 800 ADET SATACAK

Yeni XC60 nisan ortasında İsveç'te Torslanda Fabrikası’nda üretilmeye başlandı. Yeni XC60 için Türkiye’de 2017 yılı sonuna kadar mevcut kotalar dahilinde 400 satış ve çok sayıda ön sipariş beklediklerini söyleyen Volvo Cars Genel Müdürü Sözen, modelin Türkiye’deki ön satışları 2017’nin 3 çeyreğinde başlayacağını, ilk teslimatların ise yine 2017’nin 4.Çeyreği itibariyle gerçekleştirileceğini belirtiyor. Haziran ayı içinde fiyatları duyurulacak olan Yeni XC60 Türkiye’de ilk aşamada 190 hp gücünde D4 AWD motor seçenekleriyle satışa sunulacak. Henü fiyatı belirlenmeyen aracın Türkiye’deki rakipleri arasında BMW X3, Mercedes GLC gibi araçlar yer alıyor. 2017’de yaklaşık 850 , bu yıl ilk 4 ayda 159 adet XC60 satan Volvo Türkiye, segmentinde lider konumda idi. Marka 2018 tam yıl olarak da araçtan yaklaşık 800 adet satmayı öngörüyor.

Editör: İsveç Gündemi