İşte Stockholm'de ev sorununun geldiği nokta

İsveç'in en büyük sorunlarından biri olan ev sorunu ile ilgili yapılan araştırmalarda son yıllarda evlerin hızla küçüldüğü ortaya çıktı.

Araştırmalardaki yeni rakamlara göre, Stockholm'de yoğunlaşan nüfus, işsizliğin artması nedeniyle insanların daha küçük evlerde ya da birçok kişinin bir arada yaşamasına neden oluyor.

Stockholm'de evsizliğin başlı başına bir sorun olduğunu bir kenara not edelim ve kafasını sokacak bir evi olanların kaç metre karelik evlerde nasıl yaşadıklarına odaklanalım.


Fotoğraf: Metro.se

Stockholm'de her on kişiden üçünün ev sorunu nedeniyle sıkıntı yaşadığı görülüyor. Bu ev sorununun içinde yer alan insanların büyük bölümü Avrupa dışındaki ülkelerden gelen göçmenler olduğuna dikkat çekilirken, durumun her geçen gün daha kötüye gittiği görülüyor.

Ortalama yaşam alanı 21 m2'ye kadar düştü

Özelikle başkent Stockholm'de son yıllarda sorunun çözümü için pratik evler ve birçok proje yapılsa da bu projelerin de yaşam alanları çok küçük olduğu ve insanların normal yaşam standartlarının altında dar evlerde yaşamak zorunda kaldıkları görülüyor.

Birkaç yıl önce Stockhoml'de bir evin içinde yaşayan kişi başına ortalama 39 m2 düşerken, yeni yaşam alanları yapılamsına rağmen bu ortalama kişi başına 21 m2 kadar geriledi.

Dar yaşam alanları insanların sağlığını etkiliyor

Uzmanların yaptıkları araştırmalara göre dar yaşam alanlarında hayatlarını sürdürmek zorunda olan insanların diğer insanlara oranla daha çok haftalandıkları, yorgun ve psikolojik olarak zorluklar çektikleri öne sürülüyor.

Bu tez çok yanlış değil, evin içinde hareket alanı olmayan insanların tıkışık yaşam nedeniyle yeterince dinlemedikleri bir gerçek. İsveç'te buna kesin çözüm bulunması yakın zamanda çok olası görülmüyor.

Evler küçüldü kara borsa büyüdü!

İsveç'te önemli bir sorun haline gelen ikinci elden ev kiralama Stockhoml'de tarihi rekora gidiyor.

Onbinlerce ev sahibinin evinin bir bölümünü ya da elinde bulunan ikinci evi ikinci elden fahiş rakamlarla kiraya vermesi de ev sorunu yaşayanların omuzlarında büyük bir yük olarak yerini koruyor.

Tek "hayvan kulübesi" tek odaları veya dar yaşam alanına sahip evleri fahiş fiyatlara kiraya verenlerle ilgili önlem alınması gereken yerde devletin duruma göz yummasının anasebebi olarak ev sorununa çözüm bulamaması.

Yapılan araştırmalarda  Svenska Bostäder'in geçen yıl Stockholm'de yaşam alanı olarak kiralanan evlerin en küçüğü 18 m2, genel ortalama ise 31 m2 olduğunu belirtti. Bu durum göz önüne alındığında İsveç'te özellikle de Stockholm'de yaşayan insanların nasıl bir evsizlik sorunu ile karşı karşıya olduğunu anlamak yeterlidir.

Öğrenci evleri 16 metre kare olacak!

Küçük yaşam alanlarının hayata olumsuz tüm etkilerine rağmen İsveç'in en büyük inşaat firmaları ev sorununa sözde pratik çözüm bulmak için öğrenciler için 16 m2'lik evler inşa edeceğini belirterek konut alanındaki acizliğini bana göre birkez daha gözler önüne sermiştir.

İsveç genelinde ve özellikle Stockholm'de ev sorunun politik ve sistematik olarak yaratıldığı düşüncesi bende ağır basıyor. Zira iç göç dalgasını dengelemek ve insanların Stockholm dışında yaşamaya zorlanması gibi bir çok unsur olduğu gerçeğini de gözardı etmemek lazım.

İsveç'te yaşayan biri olarak görebildiğim kadarıyla, İsveç'in konut piyasası ekonomi anlamda lokomotif bir boyuta gelmediği ve gayri safi milli hasılaya önemli katkısı olmadığı sürece bu sorunun çözümü çok mümkün olmayacaktır.

YORUM EKLE

banner194

banner6