Trakya Ticaret ve Gümrük Bölge Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, yabancı plakalı özel araçlarıyla Türkiye gümrük kapılarından giriş yapacak yolcuların kayıt işlemlerinin daha hızlı ve kolay yapılabilmesi için ön beyan uygulamasının başladığı belirtildi.

Uygulamanın özellikle yurtdışında yaşayan Türklerin, Türkiye'ye giriş yapmak istediklerinde kolaylık sağlayacağı aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

Yabancı plakalı özel araçlarıyla Türkiye gümrük kapılarından giriş yapacak yolcuların  gümrük kayıt işlemlerinin daha hızlı  ve kolay yapılabilmesi  için  “özel taşıtlar ön beyan uygulaması” Bakanlığımızca hizmete sokuldu.

Bu uygulama sayesinde, özellikle gurbetçilerimiz, Türkiye gümrüğüne gelmeden önce  cep telefonu, bilgisayar veya tabletle araç sahibinin  pasaportu, ruhsatı ve sigorta bilgilerini sisteme girerek kendi kayıt işlemlerini kendileri yapmaları  halinde,  normalde 3-4 dakikada gümrük memurları tarafından yapılan işlemlere gerek kalmayacağından yaklaşık 15-30 saniyede yapılacak kontrolle gümrük kayıt işlemi tamamlanabilecektir.

Gümrük tescil işlemi yapan memurlar herhangi bir kayıt yapmayacak, ibraz edilen pasaport, ruhsat ve sigorta poliçesindeki bilgiler ile sistemde görülen bilgileri sadece karşılaştırmakla yetinecektir. İşlemlerin aksamadan hızlı yürüyebilmesi için sisteme ön beyan yapan yolcularımızın bilgileri sisteme girerken dikkatli ve doğru girmeleri büyük önem arz etmektedir.

“Ön beyan” yaparak gümrük kapılarımıza gelecek olanların ön beyan yapmadan gelenleri beklememesi için  Kapıkule’de ayrı  peronlar açılacaktır. İhtiyaca göre peron sayıları artırılacak ve diğer kapılarımızda da peronlar açılacaktır.

Özellikle, özel araçlarıyla Bölge Müdürlüğümüze bağlı kapılarımızdan  Türkiye’ye giriş yapmak isteyen yolcularımızın, gümrük kapılarımıza gelmeden önce yapacakları “ön beyan” sayesinde daha hızlı ve kolay geçiş yapabilmeleri sağlanacağından tüm yolcularımızın Bakanlığımızın bu uygulamasını kullanmalarını  tavsiye ediyoruz.

Not: Araç sahibi araçla birlikte Türkiye’ye giriş yapacak ise, sisteme araç sahibinin pasaport bilgileri girilecektir. Araç sahibi araçta yok ise, vekaletle  aracı kim getiriyorsa o kişiye ait pasaport bilgilerinin sisteme girilmesi gerekmektedir. 

 
UYGULAMA  İÇİN ALTTAKİ LİNKE TIKLAYINIZ

Editör: İsveç Gündemi