Apple ve Samsung'un mobil alanında yarışı giderek kızışıyor. Görünen o ki App'le Iphone serisine devam edecek. Ancak ençok merak edilenler arasında Iphone 7 'nin ne zaman çıkacağı ve nasıl bir görsel tasarımla rekabet edeceği. Ayrıca ne zaman çıkacağı merak konusu olan Iphone 7 ile ilgili App'le ser veriyor sır vermiyor.

Apple'ın patenti yeni iPhone 7 hakkında ipuçları mı taşıyor?
Eğer bu iddiada gerçeklik payı varsa kavisli ekrana sahip bir iPhone 7 ile karşılaşabiliriz.

"Mini esnek kenarlı ekran"ın tanımını yapan yeni Apple patenti, akla doğal olarak Samsung'un Galaxy S6 Edge ve Galaxy Note Edge'in gelmesine neden oluyor. Apple'ın ortaya çıkardığı patentte ekranın kavisli olabileceğinden veya telefonun yan tarafına yerleştirilebileceğinden bahsediliyor.

Patent, birkaç farklı tasarımdan da bahsediyor. Bunlar arasında esnek ekranın telefonun kenarına uzatılması ve bu ek ekranın ses düğmesinin yerini alması var. Ekrandaki düğmeler, kullanılan uygulamaya göre değişiyor - örneğin kamerayı kullanırken deklanşör düğmesi gösteriliyor.

Apple, patentte yan taraftaki ve arkadaki ekranın oyunları kontrol etmekte nasıl kullanılacağını bile gösteriyor. Firmanın hayalleri heyecan verici, ancak bunlar bir sonraki iPhone'un kıvrımlı olacağı veya patentin gelecekte gerçeğe dönüşeceği anlamını taşımıyor. Zaten iPhone 6S için böyle bir yenilik beklemiyoruz.

Semihhan AYDEMİR / İsveç Gündemi

Editör: İsveç Gündemi