NATO Dışişleri Bakanları, Ukrayna'ya desteği "kurumsallaştırmayı" tartışacak NATO Dışişleri Bakanları, Ukrayna'ya desteği "kurumsallaştırmayı" tartışacak

İngiltere'de savcılık, yenidoğan hastanesinde çalışan bir hemşireyi, yedi bebeği öldürmek ve 10 bebeği de öldürmeye teşebbüs nedeniyle cinayetle suçladı. Ayrıca hemşirenin iki bebeği de kasıtlı olarak insülinle zehirlediğini öne sürdü.

Bugün görülmeye başlayan dava kapsamında 32 yaşındaki hemşire Lucy Letby, 2015-2016 yılları arasında ülkenin kuzeybatısındaki Chester Hastanesi'inin yenidoğan biriminde çalıştığı sırada, beş erkek ve iki kız çocuğunun ölümü nedeniyle cinayetle suçlanıyor.

Ayrıca hemşireye beş erkek ve beş kız çocuğunun öldürülmesine teşebbüs suçlaması da yöneltildi. Ancak Letby, suçlamaları kabul etmeyerek masum olduğunu savundu. 

Manchester Kraliyet Mahkemesi'nde görülen duruşmada Savcı Nick Johnson, 2015'ten itibaren hastanede ölen veya “durumu feci şekilde kötüleşen” bebek sayısında önemli bir artış görüldüğünü söyledi.

Savcı Johnson, “Herhangi bir problemi olmayan bebekler aniden kötüleşti. Bazen hasta olan, ancak daha sonra iyileşme eğilimi gösteren bebekler de belirgin bir sebep olmaksızın aniden fenalaşıyordu." ifadesini kullandı. 

Doktorların (ölümlere) bir neden bulamayınca polisin çağrıldığını kaydeden savcı, 'yenidoğan ünitesindeki biri tarafından doğduktan iki gün sonra iki erkek çocuğun insülinle zehirlediği sonucuna' varılan bir inceleme yapıldığı bilgisini paylaştı. 

Savcı, bebeklerinin ikisinin zehirlendiği gün Letby'nin görev başında olduğunu söyledi. 

Johnson, savcıların, 17 bebeğin tamamının durumunun fenalaşması veya fenalaşarak ölmesinin hastanenin yenidoğan ünitesinde “sürekli kötü niyetli biri" olarak nitelendirdiği Letby'nin işi olduğuna inandığını dile getirdi. 

Duruşmanın aylar olmasa da haftalar sürmesi bekleniyor.

Polis, Mayıs 2017'de hastanede çok sayıda bebeğin ölümüyle ilgili soruşturma başlatmıştı. 

Letby, Kasım 2020'de resmen suçlanmadan önce bebek ölümleriyle ilgili olarak üç kez gözaltına alınmıştı. 

Kaynak: Euronews

Editör: İsveç Gündemi