Endonezya’da, iç hatlar seferini yapan Sriwijaya Havayolları’na ait bir yolcu uçağı ile irtibat kesildi.

Ulaştırma Bakanlığı Sözcüsü Adita Irawati yaptığı açıklamada, başkent Cakarta'dan yerel saatle 13.56'da havalanan uçakla en son iletişimin yerel saatle 14.40 kurulduğunu aktardı.

56 yolcu ve 6 mürettebatın bulunduğu, Boeing 737-500 tipi yolcu uçağının seferinin 90 dakika sürmesi bekleniyordu.

Küresel uçuş takip hizmeti veren Flightradar24 sitesine göre kaybolan uçak kalkıştan 5 dakika sonra, bir dakika içinde 10 bin feet irtifa kaybetti.

Ulaştırma Bakanlığı Sözcüsü Adita Irawati, koordinatının henüz belirlenemediği uçağın yerinin tespit edilmesi konusunda Ulusal Ulaştırma Güvenlik Komitesi (KNKT) ile çalışmaların sürdüğünü kaydetti.

Kalkıştan yaklaşık 5 dakika sonra uçakla irtibat kurulamadığını kaydeden İriwati, en son iletişimin yerel saatle 14.40 olduğu bilgisini paylaştı.

Uçağın koordinatının belirlenmesi için hazırlıklar yapıldı

İriwati, başkent Cakarta-Pontianak seferini yapmak üzere havalanan uçağın koordinatının belirlenmesi ve arama kurtarma çalışmalarına ilişkin hazırlıkların yapıldığını ifade etti.

Denizde uçağa ait bazı parçaların bulunduğu görüntüler yayınlandı

Yerel medyada da denizde uçağa ait bazı parçaların bulunduğuna ilişkin görüntüler paylaşıldı.

En son iletişimin yerel saatle 14.40'ta yapıldığı uçağın başkent Cakarta-Pontianak seferini yapmak üzere havalandığı açıklanmıştı.

Endonezya'da Lion Hava Yollarına ait "JT 610" sefer sayılı Boeing 737 Max 8 tipi uçak, 29 Ekim 2018'de Cakarta'dan Sumatra Adası'ndaki Pangkal Pinang şehrine gitmek üzere havalandıktan kısa süre sonra denize çakılmıştı.

Söz konusu kazada, 189 kişi ise yaşamını yitirmişti.

Editör: İsveç Gündemi