Hayvan sevgisi çocukların ailesiyle, arkadaşlarıyla ve dolayısıyla hayatla bağını kuvvetlendiriyor. Çocuğun çıkar gözetmeden bir hayvanla sevgi bağı oluşturması ve sorumluluk alması onu hayata hazırlayarak anne babalara da önemli kolaylıklar sağlıyor. İnsan ruhunun bir parçası hayvan sevgisini tadana kadar adeta uyanmıyor.

Evcil hayvanı beslemenin çocukların kendi kararlarını kendi verebilen bir birey olma becerilerini arttırdığına dikkat çeken Bıyıkoğlu şöyle devam ediyor.
“Özellikle çocukluktan ergenliğe geçiş devrinde evcil hayvanı olan çocuklar yaş itibariyle hayvanın bakımı ile ilgili konularda daha fazla sorumluluk alırlarsa kendilerine olan özgüvenleri de artıyor.”
Bıyıkoğlu, evcil hayvanı ile doğru bir bağ kuran çocukların daha yardımsever davranış gösterdiklerini de ifade ediyor. Kedi ve köpek empatiyi geliştiriyor. Çocuklarda empati gelişiminin ne çeşit bir evcil hayvan beslendiğine göre de değişebildiğini söyleyen Bıyıkoğlu: “Araştırmalar çocukların köpek ve kedi beslemesinin diğer hayvanları beslemeye oranla daha fazla empati yeteneğini geliştirdiğini ortaya koyuyor” diyor.

KARDEŞLİK İLİŞKİLERİNİ KUVVETLENDİRİYOR

Evde evcil bir hayvan olması, ailenin birlikte geçirdiği zamanın süresini de artırarak aile iletişimini de olumlu etkiliyor. Kardeşlerin de birbirleriyle olan ilişkilerini olumlu yönde etkilediğine dikkat çeken Bıyıkoğlu, ailelere ise şu tâvsiyelerde bulunuyor: “Ebeveynlerin dikkat etmesi gereken en mühim nokta, evcil hayvanın refahı ve bakımından ilk olarak kendilerinin sorumlu olduğunu unutmamak ve çocuklarına örnek bir rol model olarak hayvan sevgisini aşılamaya özen göstermek.”

Kaynak: Yeni Şafak

Editör: İsveç Gündemi