İsveç’in başkenti Stockholm’ün Haninge bölgesindeki Diyanete bağlı “Handen Cami açık cami günü” programına, Güney Stockholm Emniyet ve İtfaiye teşkilatı stant kurdu.

Emniyet ve İtfaiye teşkilatı mensupları cami avlusuna ve konferans salonuna kurdukları stantlarla gelenlere çalışmaları hakkında bilgi verdi. Vatandaşlarla tek tek ilgilenen polisler, gelenlerin sorularını yanıtladı. İsveçce bilmeyen vatandaşlar için de Türkçe bilen polisler hazır bulunduruldu.

Çocuklarla da ayrıca ilgilenen polis ve itfaiye yetkililerine cami yönetimi , meyve suyu, meşrubat ve bayram şekeri ikram etti. Ayrıca yönetim Kurban Bayramı vesilesiyle polislere çay, kahve, baklava ve kurban eti ikramında bulundu.

Programa katılan Güney Stockholm Emniyet Müdürü Lars Backelin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “İsveç’teki camilerin halk için güvenilir mekanlar olduğunu” söyledi.

Backelin, Handen Cami Yönetim Kurulu’na ayrıca teşekkür ederek, “Cami’ye ibadet için gelen Müslümanlarla daha iyi iletişim kurarak, çalışmalarımızı onlara aktarma fırsatı bulduk” diye konuştu.

Programa, Haninge Belediye Meclisi Yönetim Kurulu Üyeleri  Göran Svensson ve Annete Haff ile katılan Belediye Başkanı Yardımcısı  Mehmet Çoksürer de, son zamanlarda artan İslamfobi’nin önüne geçmek için Handen Cami Derneği’nin yaptığı programın ilçede bir karşılığının olacağını belirtti.

Handen Cami Dernek Başkanı Ramazan Eken de, herkese açık olan cami gününün tüm anlamının kendimizi, toplumumuzu, dinimizi ve kültürümüzü diğer dinlerden gelen kardeşlerimizle de paylaşmak olduğunu belirterek, Emniyet Müdürlüğü’nün de desteği ile yılda en az iki kere böyle bir organizasyon yapacaklarını dile getirdi. 

Orhan Karan/Atila Altuntaş
Editör: İsveç Gündemi