Hamilelik, kronik hastalık ve alerji gibi özel durumları olanların her ilaç kullanımından önce yapması gerektiği gibi Covid-19 aşısı için de doktoruna danışması gerekiyor. Zira bir ilaç veya aşı için yapılan klinik testler, çoğu zaman hamileleri kapsamıyor. Bu durum koronavirüs araştırmaları için de geçerli olduğundan, Covid-19 aşılarının hamile bir kadına veya ana rahmindeki bebeğine etkileri henüz bilinmiyor.

Pfizer ve Moderna'nın ürettiği aşıları acil kullanım için tescilleyen Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), aşının yapılmayacağı gruplar listesine hamileleri eklemedi.

Ancak Amerikan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları Okulu, FDA gibi koronavirüs aşısının hamilelere de sunulması gerektiğini savunsa da, her kadının aşıyla ilgili kararını artı ve eskilerini doktoruyla görüştükten sonra vermesi gerektiğinin de altını çiziyor.

İstisnai durumlara göre hamileleri öncelik gruplarına alan uluslararası sağlık otoriteleri de bu görüşü benimsiyor: "Her hamile kadın, aşı ile ilgili kararından önce sağlık uzmanına danışmalı."

Covid-19 aşılarının şu ana kadar yapılan klinik deneylerinde hamileler yer almamıştı. Deneylere katılanlar arasında hamile olduğu aşı olduktan sonra ortaya çıkan kadınların da olması, aşının bebek bekleyenler için "güvenli sayılabileceği" ihtimalini güçlendirdi.

Covid-19 aşısının hamileler için güvenli olabileceğinin diğer bir göstergesi olarak grip aşılarına işaret ediliyor. Ancak bilimsel açıdan koronavirüs aşısının gebeler üzerindeki etkilerine yönelik ayrı bir çalışma bulunmuyor.

ABD merkezli Pfizer ve Alman ortağı BioNTech'in, bu alanda bu yıl içinde kapsamlı bir araştırma yapması beklenmiyor.

euronews

Editör: İsveç Gündemi