banner198

Yeni Ehliyetler Tüm Avrupa'da geçerli olacak mı?

Yeni çıkan Türk Ehliyetleri Avrupa ülkeleri dahil toplam 80 ülke'de geçerli olacak.

Yeni Ehliyetler Tüm Avrupa'da geçerli olacak mı?

Sabah saatlerinde İçişleri bakanı Efkan Ala'nın açıklaması ile Avrupa'da yaşayan milyonlarca Türk vatandaşını heyecanlandan Ehliyet ile ilgili haberler ardı ardına sıralandı.

Anadolu Ajansı'nın sabah geçtiği haberde toplamda 88 ülke'de geçerli olacağı söylendi.

Yeni gelen bilgilere göre yeni Ehliyetler Avrupa Birliği'ne üye tüm ülkelerde olmak üzere toplamda 80 ülkede geçerli olacağı söyleniyor.

İşte yeni ehliyet ile ilgili tüm ayrıntılar.

Bu yaz 24 milyon ehliyet 15 TL karşılığında değişecek. Otomobil kullananlar bundan sonra 10 yılda bir sağlık ocağından rapor alıp ehliyet yenileyecek. Ehliyetler nüfus müdürlüklerinden kişinin adresine gönderilecek. Çipli ehliyetler 88 ülkede kullanılabilecek...

Tekin, içinde Stajyer Ehliyet  Kanunu'na ilişkin düzenlemelerin de yer aldığı yönetmelik taslağında son aşamaya  gelindiğini ifade ederek, Emniyet Genel Müdürlüğü'nün tarafların görüşlerini de  aldığı yönetmeliğin en erken Temmuz ya da ağustos ayında yürürlüğe gireceğini  kaydetti.
 
  Emniyet Genel Müdürlüğü'nün, Avrupa'daki ehliyet sisteminin bir  benzerini Türkiye'nin gereksinimlerini de göz önünde bulundurarak değişikliğe  gittiğini anlatan Tekin, şöyle konuştu:
 
"Şu anda 9 ayrı ehliyet veriyoruz. Bu ehliyet sınıfları 17'ye çıkacak.  Ehliyetlerimizin hepsi değişecek. Otomobil, minibüs gibi küçük araçlar için  kullanılan ehliyetler 10, otobüs ve kamyon gibi araçlar için kullanan ehliyetler  de 5 yılda bir değiştirilecek. Sürücü, belirtilen süreyi doldurduktan sonra  sağlık ocağına gidecek ve tekrar, 'Sürücü olur raporu' alacak. Bu raporu aldıktan  sonra 15 lirasını vererek, ehliyetini değiştirecek."
 
24 MİLYON EHLİYET DEĞİŞTİRİLECEK
 
Murat Tekin, Türkiye'de yaklaşık 24 milyon ehliyet bulunduğunu, bunların 15 lira karşılığında yenileriyle değiştirileceğini söyledi.
 
Yeni ehliyetlerin, Avrupa ülkeleri de dahil 80 ülkede geçerli  olacağını dile getiren Tekin, "Yönetmelikle küçük ehliyeti alıp, tecrübe edinip  daha sonra büyük ehliyete geçme şartı gelecek. Mesela bir kişi direkt (E) sınıfı  dediğimiz otobüs, kamyon ehliyetine başvuramayacak. Öncelikle (B) sınıfını alması  gerekecek" diye konuştu.
 
  İlk defa sürücü kursuna ehliyet almak için başvuran kişinin, yazılı ve  direksiyon sınavlarında başarılı olduktan sonra 1 yıl staj göreceğini, bu süre  içerisinde Emniyet Genel Müdürlüğü'nün sürücüye 50 ya da 70 ceza puanı hakkı  vereceğini anlatan Tekin, sürücünün bu sürede ceza puanını doldurması halinde  aldığı stajyer ehliyetin iptal olacağını kaydetti.
 
SERTİFİKA DOSYALARI ÇEVRİLMEZSE 1 MİLYON 700 BİN EHLİYET RİSKTE
 
İSKEF Başkanı Murat Tekin, Motorlu Taşıtlar Sürücü Kursu  Yönetmeliği'nin, 29 Mayıs 2013'te değiştiğini, yönetmelikle direksiyon  sınavlarının daha da zorlaştığını belirtti.
 
Yönetmeliğin, sınavda başarılı olan kişilere, sertifikalarını emniyete  götürmelerine bir süre getirdiğini ve bunun da 2 yıl olduğunu dile getiren Tekin,  şu andan itibaren sürücü kursuna başvuracak adayların, sertifikalarını aldıktan  sonra bunların üzerinde yazılı olan tarih itibarıyla 2 yıl içerisinde bunu  ehliyete dönüştürmek zorunda olduklarını söyledi.
 
Tekin, "Şu anda yaklaşık 1 milyon 700 bin ehliyet riskte. Ondan önceki  ehliyetler de 29 Mayıs 2015'e kadar dönüştürülmek zorunda. Yani sertifika  dosyalarının ehliyete çevrilmesi gerekiyor. Çevrilmezse bu hakları yanacak, tekrar sürücü kurslarına müracaat etmeleri gerekecek" ifadelerine yer verdi.
 
İKİ ARAÇ ARASINA PARK EDEMEYENE EHLİYEK YOK
 
Sürücü kurslarında en az 12 saat direksiyon eğitimi verilmesi,  adayların da bu konudaki haklarını bilmesi gerektiğini vurgulayan Tekin,  Türkiye'de daha önceki direksiyon sınavı başarı istatistiklerinin yüzde 99  olduğunu aktardı.
 
Tekin, "100 kişiden 99'u ehliyetini alabiliyordu. Şu anda başarı  oranları yüzde 55 ile 60 arasında. Neden? Çünkü ölçme ve değerlendirmede not  sisteminden, başarılı ya da başarısız bölümüne geçildi. İki araç arasına park  edemeyen, yokuşta aracını geriye kaçıran, 25 metre geri geri gelemeyen, 30  dakikalık sınavda bu kombinasyonun tamamını yapamayanlar başarılı olamıyorlar"  değerlendirmesinde bulundu.
 
Öğretmenler tarafından sadece hafta sonları yapılan sınavların yerine  pedagojik eğitimi olan makine ve motor bölümü mezunlarının, Milli Eğitim  Bakanlığı bünyesinde oluşturulacak "Sınav Yapıcılar Komisyonu" tarafından  gerçekleştirilmesi gerektiğini ifade eden Tekin, sürücü kurslarında başarılı  olanların emniyete giderek bunu ehliyete dönüştürebileceklerini vurguladı.
 
Tekin, "Emniyet Genel Müdürlüğü'nün yaptığı çalışmayla ilk aşamada  ehliyetlerin verilmesi nüfus müdürlüklerine devredilecek. Daha sonra ise nüfus  müdürlüklerinden kişinin adresine gönderilecek" şeklinde konuştu.

Derleme : Semihhan AYDEMİR / İsveç Gündemi

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2016, 11:14
YORUM EKLE
YORUMLAR
ömer
ömer - 8 yıl Önce

Hangi ülkelerde geçerli tıklayın öğrenin diye link verip tıklayınca aynı sayfaya yönlendiren bir haber sitesi. Aferin çok güzel bu şekilde tıklanma sayınızı arttırın çok zekisiniz

Can
Can @ömer - 8 yıl Önce

Hangi 84 Ülke?

salih APAK
salih APAK - 9 yıl Önce

Türkiye Avrupa üyesi bir ülke olmadığı için ne yazık ki sadece sınırlı sürede geçerli olacak bazı ülkelerde 3 ay yada çoğunlukla 6 ay geçerli olacak,daha sonra bulunduğunuz ülkenin ehliyetini almak şart.
Ben Hollanda da yasıyorum bu sorunu bizzat kendimde yaşıyorum ama farklı bir konu daha var mesela Hollandaya gelmeden expat olarak gelirseniz ve burada % 30 vergi odediginiz zaman Hollanda ehliyetleri zaten otomatik olarak değiştiriyor.
Diğer ülkeler için konusmam doğru olmaz ama Hollanda da durum bu :(

Muhammed
Muhammed @salih APAK - 8 yıl Önce

Sizin ehliyetiniz degıstımı bende Hollanda'da yasıyorum ama hala alamadım ehlıyet

Mustafa koc
Mustafa koc - 9 yıl Önce

Benim 15 denen beri ehliyetim var ama almanyada geçerli değil ben bu ehliyeti değiştirirsem almanyada geçerli mi saygilar

yeter
yeter - 8 yıl Önce

artik bir an once netlesse cok sevinicem bende bi umut bekliyorum insAllah olur ingilterede de kabul edilir cunku o sinav stresini o direksiyon stresini yasamak istemiyorum

serkan
serkan @yeter - 8 yıl Önce

ben ingilterede yasiyorum bu yeni ehliye gecerlimi ingilterede arkadaslar????????

beydagi
beydagi - 8 yıl Önce

yeni cikan ehliyetlerin avrupada hic bir gcerliligi yoktur.ilgililere duyrulur

Aysun
Aysun - 9 yıl Önce

Benim 20 senelik ehliyetim var .sınavlara giremedim için almanyada kulanmiyorum , Turkiyeye geldiyimde sadece kulana biliyorum hersene aynı haberi duymak bikinlik verdi .

eleman
eleman - 8 yıl Önce

sadece 1 yil gecerli olacak. kandirmayin kendinizi. zaten Avrupada sinavi gecemeyen hic direksiyon basina gecmesin bilader.

Medet  Akdeniz
Medet Akdeniz - 8 yıl Önce

Acaba ben Almanya'da Türk ehliyetiylen araba kalana bilirmiyim yahut imtihana girmeden değiştire bilirmiyim


SIRADAKİ HABER

banner194

banner6