banner114

Yemen'de iç savaşın sonlandırılması için taraflar İsveç'te buluşuyor

Yemen hükümeti ve muhalif Husi temsilcileri, ülkedeki iç savaşı sonlandırmak üzere müzakerelerde bulunmak için İsveç'te buluşuyor.

Yemen'de iç savaşın sonlandırılması için taraflar İsveç'te buluşuyor

Ülkede ekonomik kriz ve açlığa neden olan çatışmaların bitmesini talep eden Birleşmiş Milletler (BM), iki tarafı aynı masaya oturtabilmek için bir süredir çalışmalar yürütüyordu.


Suudi Arabistan tarafından desteklenen Yemen Hükümeti Başkanı Abd-Rabbu Mansur Hadi'nin İsveç'e gitmek üzere Riyad'dan ayrıldığı belirtildi. Husi delegasyonu ise Kuzey Avrupa ülkesine salı günü ulaşmıştı.

Görüşmelerde güven inşası yöntemleri üzerinde çalışılarak, geçiş dönemi hükümeti kurulması için adımlar atılacak.

ABD'den çatışmaları durdurun çağrısı
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, müzakerelerle ilgili "ABD, tüm tarafları gerçekçi ve samimi olmaya ve devam eden düşmanlıklardan vazgeçmeye çağırıyor." açıklamalarında bulundu.

BM Özel Temsilcisi Martin Griffiths'i tarafları bir araya getirmesinden dolayı kuvvetle desteklediklerini belirten Nauert, görüşmelerin kolay geçeceğini düşünmediklerini ancak ilk adımın atılıyor olmasından memnuniyet duyduklarını aktardı.


Yemen'de Batı destekli yönetime darbe yapan Husiler, Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana, Hudeyde Limanı ve bazı bölgelerin denetimini elinde tutuyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten beri Yemen hükümetine destek veriyor.

İsviçre'nin Cenevre kentinde 6 Eylül'de başlayan Yemen konulu istişare toplantılarına tüm çabalara rağmen İran destekli Husilerin katılmamış, görüşmeler başarısızlıkla sonuçlanmıştı.

Üç yıldan uzun süredir yaşanan çatışmalarda binlerce Yemenli yaşamını kaybederken, 8 milyon kişi açlık tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. ABD'nin Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'ne verdiği hava harekatı desteği ve silah satımı da ülkedeki siyasetçiler arasında gerginliğe yol açtı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6