Västra Götaland bölgesinde pandemi başından bu yana en yüksek vaka sayısı

İsveç'teki salgının en yoğun olduğu bölgelerden biri olan Västra Götaland bölgesinde pandeminin başladığından bu yana bir haftalık en yüksek vaka sayısına ulaştıdığı açıklandı.

Västra Götaland bölgesinde pandemi başından bu yana en yüksek vaka sayısı

Bölge bir basın açıklamasında, bir haftada Västra Götaland'ın pandeminin başlangıcından bu yana en yüksek enfeksiyon yayılımını yaşadığını yazdı.

Geçen hafta 27.044 yeni covid vakası doğrulandı, bu bir önceki haftadan neredeyse 20.000 daha fazla.

Dramatik olan yükselen vaka sayıları ile ilgili değerlendirmede bulunan Enfeksiyon kontrol doktoru Thomas Wahlberg, "Artık bölgede tüm yaş gruplarında çok hızlı bir enfeksiyon yayılımı görüyoruz. Eğer aşılanmadıysanız, aşı olun" uyarısında bulunarak, aşı olanlarında en kısa sürede üçüncü dozu da alması gerektiğinin altını çizdi.

Aynı zamanda, bölgede rekor düzeyde testlerin devam ettiği de belirtilirken, artan testlerin doğal olarak vaka tespitinin artışında önemli rol oynadığı belirtildi. Bölgede test kiti sıkıntısınında baş gösterdiğini vurgulanırken, "Test kitlerinin eksikliğini gidermek ve yanıt sürelerini kısaltmak için çok çalışıyoruz" diyen Sağlık ve tıbbi bakım direktörü Jan Kilhamn, test olan insanların test sonuçlarını hızlı bir şekilde analiz etmek için 24 saat çok yoğun çalıştıklarını vurguladı.

Sağlık müdürü, test kapasitesinin hafta sonuna doğru artacağını umuyoruz ifadeleri kullandı.

Semihhan AYDEMİR / İsveç Gündemi

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2022, 13:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6