Vize almak artık çok daha zor!

Avrupa Birliği döğmeye bastı ve vize başvuruları için sıkı yönetim dönemi başladı...

Vize almak artık çok daha zor!

Paris saldırıları sonrasında Shchengen vizeleri ile ilgili Avrupa ülkelerine girişin zorlaşması bekleniyordu.

AB ülkeleri vize başvurusu yapan herkesi bilgi sistemi merkezi ile derinlemesine araştıracak ve her türlü gizliliğe erişme hakkına sahip olacak, böylelikle Avrupa'ya giriş için vize başvuru yapacak olan insanlar tüm gizliliklerinin istihbarat birimleri tarafından incelenmesine izin vermiş olacak.

Karamsar durum...
İsveç ve AB'ye üye diğer tüm ülkelerde uygulanacak bu yaptırımlarla Avrupa'nın özellikle müslümanlara karşı bakış açısını oldukça net bir biçimde ortaya koyarken, bunun yanı sıra kendisinden olmayan herkese terörist muamelesi yapması kabul görülür görünmüyor. Ancak tüm bunlara rağmen Avrupa Birliği ülkelerine giriş yapmak isteyen herkesin bu uygulamaya tabi olacağı belirtildi.

Oturum ve çalışma izni bekleyenler için bu ne anlama geliyor?
Vize başvurularında uygulanan bu kararın olduğu gibi aile birleşimi ve iş amaçlı vize bekleyenleri de kapsayacağı görülüyor. Avrupa Birliği'ne dahil olan bütün ülkelerden sıkı uygulamaların devreye konulması istenirken, hangi ülkenin aile birleşimi ve çalışma izinleri ile ilgili oturum verme konusunda kendi insiyatifleri olacak. Tüm bunlara rağmen özellikle İsveç'te son yıllarda oldukça bekletilen insanlar daha çok bekletilecek gibi görünüyor.

Semihhan AYDEMİR / İsveç Gündemi

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2015, 01:43
YORUM EKLE
YORUMLAR
Yunus
Yunus - 9 yıl Önce

siz bu haberlere nerden kaynaklarak aliyorsunuz?
kac kere yazdiginiz haber yanlis cikdi yada hic öyle birsey olmadi
, biraz kaynak topladikdan sonra yaziniz, hemde alta kaynagin kim oldugunuda yazabilirsiniz.

İsveç Gündemi
İsveç Gündemi - 9 yıl Önce

Yunus bey biz sadece bazı haberleri kaynaklı yapıyoruz.
Birçok haberimiz kendi direk kaynaklarımızdan yapılıyor.
Galiba siz sadece isveç sitelerini takip ediyorsunuz.
Şu anda özellikle Schengen vizeleri ile ilgili AB ülkelerinde yapılan uygulamalar hakkında fikriniz yok. Neden haberlerimizi illa bir kaynağa dayandıralım? Bir basın yayın organıyız ve bizim de bir çok kurumda tanıdığımız ve bilgi aldığımız insanlar var. En basit örnek verelim size ve net bilgidir. Ab ülkeleri yeni güvenlik ünlemleri kapsamında vize başvurusu yapan herkes için tüm bilgilere ulaşma hakkını saklı tutuyor ve bunu biz söylemiyoruz. Ab parlamentosu söylüyor. bunun dışında aynı durum aile birleşimleri için başvuranları da kapsayacağını düşünüyoruz. Bekleyin görün bunu da yapacaklar bir şeye inanmak için illa başkaları mı söylemeli?

orhan
orhan - 9 yıl Önce

ozaman araştıracaklar sicili kötü olanları atacaklar çıkaracaklar ama iyi suçu olmayan insanların ne suçu var bundan

İsveç Gündemi
İsveç Gündemi - 9 yıl Önce

Orhan bey birçoğumuz biliyoruz ki nice insanlar uzun sürelerdir oturum bekliyor. Özellikle İsveç'e bakacak olursak, gerek uzun oturum bekleyen insanlara göçmenlik dairesinin sıraladığı anlamsız bahaneler, gerekse konsolosluk kapılarında yatıp kalkan insanlara konloslukların verdiği cevaplar çok manidar. Elbette açıktan sizi istemiyoruz diyecek halleri yok. Ucuz bahanelerle yıldırma politikaları sosyal haklardan oturum sürelerine kadar birçok alana yayılıyor. Tabiki hiç bir sorunu olmayan insana eninde sonunda hakkını veriyorlar ama işte verene kadar da emdiği sütü burnundan getiriyorlar. Bundan sonraki süreçte de bu süreçleri daha da uzatıp işleri daha da zorlaştıracaklar. Görünen, uygulanan maalesef budur.

ahmet efe
ahmet efe - 9 yıl Önce

5 aylikk kizim ve esim isvecte ben oturum bekliyorum cocugu olanlarida kapsarmi bu durum cok panik oldum simdi bunu okuyunca

orhan
orhan - 9 yıl Önce

ede ya çolugu çocu olanlar ne yapacaklar gerekirse izine gidecekler veya oldu ya acil bi durumda bence saçma bişey okadar çok bekletilmesi anlam veremiyorum yani işimizi zorlaştırıyorlar

İsveç Gündemi
İsveç Gündemi - 9 yıl Önce

ahmet efe bey: çocuğu olanlar daha önce bir iki ay içinde oturumları çıkardı. siz muhtemelen en az 5 aydır bekliyorsunuzdur şimdi. yoğunluğumuz var diye bir şarkı öğrenmişler onu söyleyip duruyorlar ama çocuk isveçte doğduysa sorun çıkaramazlar diğer başvurulara oranla kısa zamanda olumlu yanıt verirler.

evrim
evrim - 9 yıl Önce

9 aydır bekliyorum 7 aylik oğlum var i̇sveç vatandasi bu bizim için de geçerlimidir


SIRADAKİ HABER

banner194

banner6