Uzmanlar uyarıyor: "Zorunlu olmadığı sürece uçmayın"

banner54

Koronavirüs pandemisi sebebiyle uluslararası havacılık sektöründe yüzde 90'lık bir düşüş yaşandı. Sağlık uzmanları zorunlu olmadığı sürece seyahatlerden kaçılması gerektiğini ifade ediyor.

Uzmanlar uyarıyor: "Zorunlu olmadığı sürece uçmayın"

Koronavirüs pandemisi sebebiyle uluslararası havacılık sektöründe yüzde 90'lık bir düşüş yaşandı. ABD verileri örnek olarak alındığında , uçuş yasağı getirilmemesine karşın geçen yıl aynı hafta içinde 2 milyon 611 bin 324 kişi havayolunu kullanırken pandemi dolayısıyla bu sayı 234 bin 928'e düştü.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) yaptığı çağrıda, zorunlu havayolu seyahatlerinden kaçınılmasını istedi.

Massachusetts'deki Beverly Hastanesi baştabibi ve Tufts Üniversitesi'nde acil tıp profesörü olan Dr. Mark Gendreau da aynı fikirde; “Bazı kısıtlamalar kaldırılmaya başlasa bile, uçuş yapmak için hala harika bir zaman olmadığını düşünüyorum, bir tatil planı yapmak istiyorsanız bunu birkaç ay daha ertelemelisiniz çünkü hala vaka sayılarımız var” dedi.

Uçuşlarla ilgili soruları yanıtlayan profesör, "Uçmaya karar vermeden önce düşünmem gereken şey nedir?" sorusuna "Yolculuğun gerekli olup olmadığını, riske ve zamana değer olup olmadığını belirleyin" yanıtı verdi.

Emory Üniversitesi'nde bulaşıcı hastalıklar uzmanı profesörü ve TravelWell Center'ın direktörü Dr. Henry Wu da "Gerçekten neyin acil ve gerekli olduğuna karar vermek bireysel olarak yolcuların elinde." dedi.

Dr. Wu, "Bir uçakta seyahat ederken, ister uçakta ister havaalanında olsun, dünyanın her yerinden insanlarla yanyana olabilirsiniz. Bu noktada her zaman bir risk olacak ve ne kadar yüksek olduğunu belirlemek çok zor olacak." ifadelerini kullandı.

Yüz siperlikleri ile maske, el hijyeni ve sosyal mesafeyi koruma gibi kişisel koruyucu önlemlerin virüsün bulaşma oranını azaltmaya yardımcı olduğunu söylemesine karşın bu önlemlerin riski tamamen ortadan kaldırmadığına da dikkat çekiyor.

Wu, uçmanın gerekli ve akıllıca olup olmadığına bireylerin sağlık durumlarını gözden geçirerek karar vermesi gerektiğini belirtti. Dr. Wu'ya göre, risk faktörleri, yaşınız, sağlık geçmişiniz çok önemli.

CDC ayrıca uluslararası seyahatlerde 14 günlük bir karantina uygulamasını tavsiye ediyor.

Uçuşlarda sosyal mesafe kuralının sağlanamayacağını belirten yetkililer, virüsün temas yoluylada bulaşabileceği gerçeğinin unutulmaması gerektiğini belirtiyor.

Kaynak: AirportHaber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4

banner6