banner198

Ukrayna'dan Eurovision'da Rusya'yı Kızdıracak Şarkı

Ukrayna’yı bu sene İsveç’in başkenti Stockholm’de Mayıs ayında yapılacak, 61. Eurovision Şarkı Yarışmasında Kırım Tatarı şarkıcı Jamala temsil edecek.

 Ön elemeleri en yüksek puanla geçen Jamala, Eurovision Ukrayna finalinde de '1944' adlı şarkısıyla bir rekora imza atarak 300 binin üzerinde oy aldı.
Jamala, Türkçe nakaratın yer aldığı 1944 şarkısıyla, Ukrayna’yı Eurovision’da temsil etme hakkı kazandı.

STV kanalındaki yarışmada kazandığı açıklandığında, Jamala “Selamünaleyküm Kırım” şeklinde Rusya tarafından ilhak edilen Kırım’a selam gönderdi. Jürinin desteği anında Jamala gözyaşlarını tutamadı. Jamala, jüriye hitaben yaptığı konuşmada; “Bu sadece bir şarkı değil, benim hayatım” dedi.

Şarkısında 1944'te Kırım Tatar halkının yaşadığı trajediye dikkat çeken Jamala, Jamala, STV kanalındaki Eurovision elemeleri öncesinde yaptığı konuşmada, “Kanımca, son yıllarda Eurovision’da Ukrayna’yı ferasetsizce seçilen şarkılar temsil etti. Bu şekilde bir eleştiri getirdiğim için affedin biliyorum, Ukraynalılar çok neşeli insanlar ama hayat neşeden ibaret değil. Bu şarkı benim ailemin hikâyesi. Dedem İkinci Dünya Savaşı’nda cephedeydi. Ben bu hikâyeyi yalnız başına zorla sürgüne gönderilen büyükannem Nazlıhan’dan dinledim. 18 Mayıs 1944’te, büyükannem küçük çocuklarıyla birlikte Kırım’dan Orta Asya’ya sürüldü. Kızı yolda öldü, kızını defnetme imkânı bile bulamadı. Sadece özel hikâyeler bamteline dokunabilir” dedi.

Jamala’nın '1944' şarkısının Türkçe nakaratı ise: “Yaşlığıma toyamadım, Men bu yerde yaşamadım, Vatanıma toyamadım” şeklinde.

Jamala’nın seçilmesi basında, Ukrayna’dan Rusya’yı kızdıracak bir hamle daha şeklinde yer aldı.
Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2016, 00:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6