UETD, İsveç'te yakılan camiye sahip çıktı...video

Eskilstuna'da çıkan yangın sonucu kullanılamaz hale gelen Somalililere ait cami önünde toplanan Avrupa Türk Demokratlar Birliği (UETD) İsveç, caminin kundaklama sonucu yandığı olasılığı ile protesto gösterisi yaptı. İsveçliler yangını protesto etmek ve müslümanlara destek olmak için cami önüne ve çevredeki balkonlara sevgi ifadesi olarak kalp şeklinde ki figür kağıtlar bıraktı.

Gösteri sonrası Türk kamuoyunu bilgilendirmek için Kanal 24 televizyonuna bağlanan UETD Başkanı Özer Eken, olay hakkında bilgi verdi.

Protesto gösterisine İsveçlilerinde destek vermesi dikkat çekti.  Tepkilerini göstermek için cami önüne geldiklerini dile getiren UETD İsveç Başkanı Özer Eken, , “Camimizi desteklemeye geldik. Kundaklandı ve bunu protesto etmeye geldik. Bunu yapanları şiddetle kınıyoruz'' diye konuştu. 

EKEN; "İnsan hayatına kast eden, dini ve bireysel özgürlüklere yönelik yasamış olduğumuz bu menfur kundaklama olayını UETD İsveç olarak şiddetle kınıyoruz. Camiler insanları birleştiren, maneviyatı sağlamlaştıran, birlik ve beraberliğe katkı sağlayan, eğitim ve öğretim yuvalarıdır.

Müminlere her türlü kötülüklerden uzak durmalarının yanında, iyilik ve güzellikler, insan ve vatan sevgisi aşılayan, ibadethanelerdir. Demokrasinin beşiği, insan haklarının gözetildiğine inanmak istediğimiz ülkemiz İsveç`te, bu tür alçakça tertiplenmiş olayların son bulmasını, birbirimize saygılı, anlayışlı, huzur ve sükûnet icşinde yaşayabileceğimiz bir ortamın oluşturulmasını arzu ve talep ediyoruz.

Devlet yetkilileri ve siyasi otoriteyi de her gün biraz daha artan ırkcşılığa, yabancı ve İslam düşmanlığına karşı bir an evvel önlem almaya davet ediyoruz.

Eskilstuna'daki elim olayda zarar gören camimize, cemaatlerine ve tüm İsvecş Halkına gecşmiş olsun diyor, bu haince saldırıyı bir kez daha şiddetle kınıyoruz. İsvecş'te huzur icşindeki birlikte yaşamı birlikte korumalıyız" dedi.

Semihhan AYDEMİR / isvecgundemi.com
UETD Yönetim Kurulu Üyesi Sabri KARADAĞ'ın İsveççe Basın açıklamasıSemihhan AYDEMİR / isvecgundemi.com
Semihhan AYDEMİR / isvecgundemi.com
Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2014, 18:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6