banner180

UETD İsveç Olof Palme'nin mezarına çiçek bıraktı

Avrupa Türk Demokratlar Birliği (UETD) İsveç Şubesi, İsveç'in efsane başbakanı Olof Palme'nin mezarını ziyaret ederek çiçek bıraktı.

UETD İsveç Olof Palme'nin mezarına çiçek bıraktı
 Ölüm yıldönümü haftası  olması dolaysıyla İsveç Başbakanı Olof Palme'nin mezarına ziyaretler devam ediyor. 
Avrupa Türk Demokratlar Birliği  (UETD) İsveç Şubesi, İsveç'in efsane başbakanı Olof Palme'nin mezarını ziyaret ederek çiçek bıraktı. 

- Olof Palme 32 yıl önce öldürüldü

28 Şubat 1986 gecesi eşi ve oğlu ile sinemadan evine (her zaman olduğu gibi korumasız olarak) dönerken faili meçhul bir cinayete kurban gitti. Palme'nin cinayet davasından yargılanıp daha sonra aklanan tek zanlı Christer Pettersson 16 Eylül 2004'te esrarengiz bir biçimde öldü.

Türkiye'nin çeşitli yerlerinde Olof Palme adına açılmış park ve caddeler bulunmaktadır. Bunlara örnek olarak İzmir Karşıyaka ilçesinde yer alan Olof Palme park ve anıtı, İzmir'in kuzey sahil kıyısında yer alan Dikili ilçesinde Olof Palme anıtı ve parkı, Konya'ya bağlı Kulu İlçesi'ndeki Olof Palme Parkı ve Caddesi (İlçenin en işlek caddesi)verilebilir. Kulu'da yer alan bu park Olof Palme'nin başbakanlığı sırasında İsveç'e çalışmaya giden işçilerin Olof Palme'ye duyduğu vefa dolayısıyla açılmıştır. İsveç'in birçok devlet görevlisi ve başbakanı bu ilçeyi ziyaret etmektedir. Ayrıca Tunceli'de de Olof Palme adını taşıyan bir cadde mevcuttur.Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2018, 01:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6