banner198

Türkiye’de otoyollarda yeni hız sınırı uygulaması bugün başlıyor

İçişleri Bakanlığı, Türkiye genelindeki otoyollarda uygulanacak yeni hız sınırlarına ilişkin bir açıklama yaptı. Uygulama bugün itibarıyle başladı.

Türkiye’de otoyollarda yeni hız sınırı uygulaması bugün başlıyor

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun imzasıyla, geçtiğimiz günlerde 81 il valiliğine, otoyollardaki otomobil hız sınırlarına ilişkin yazı gönderilmişti. Yazıda, Karayolları Trafik Kanunu’nun “Hız Sınırları” başlıklı 50’nci maddesinde, şehirlerarası çift yönlü kara yollarında 90 kilometre/saat, bölünmüş yollarda 110 kilometre/saat, otoyollarda 120 kilometre/saat hızı geçmemek üzere yönetmelikte belirlenir” hükmünün yer aldığı anımsatılmıştı.

İçişleri Bakanlığı’nın, hız sınırlarını, yerleşim yeri dışındaki şehirlerarası çift yönlü kara yolları ile bölünmüş yollarda ve otoyollarda otomobiller için 20 km/saate kadar artırmaya yetkili olduğu ifade edilmişti.  Otoyollarda trafik işaretlemelerine yönelik çalışmaların da tamamlandığı aktarıldı.

Bugün başlayacak uygulama ile Edirne-İstanbul (Avrupa Otoyolu), İstanbul-Ankara (Anadolu Otoyolu), Niğde-Mersin-Şanlıurfa (Niğde-Tarsus kesimi, Tarsus-Şanlıurfa kesimi) ile Çeşme-İzmir-Aydın (Çeşme-İzmir kesimi ile İzmir-Aydın kesimleri) otoyollarının 120 kilometre/saat olan hız sınırı 10 kilometre/saat artırılarak 130 kilometre/saate çıkarıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6