banner180

Türkiye ve İsveç'ten Askeri darbeye kınama

Dünyanın dört bir yanındaki hükümetler ve liderler Myanmar'daki darbeyi kınıyor ve demokratik sürece dönüş çağrısında bulunuyor.

Türkiye ve İsveç'ten Askeri darbeye kınama

Türkiye ve İsveç'ten askeri darbeye kınama geldi.

İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, ordunun hukukun üstünlüğüne saygı göstermesi gerekiyor dedi.

Bir çok ülke lideri, Aung San Suu Kyi'nin NLD partisi, Myanmar Kasım ayı başlarında sandık başına gittiğinde ezici bir zafer kazandı. Hile olduğunu iddia eden ordu, seçim sonucuna saygı duymak zorundadır mesajı veriyor.

İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, "Myanmar'daki orduyu hukukun üstünlüğüne, seçim sonuçlarına saygı göstermeye ve anlaşmazlıkları yasal mekanizmalar yoluyla çözmeye çağırıyoruz" mesajı yayınladı. 

Linde, twitter mesajında, yasadışı bir şekilde gözaltına alınan tüm sivil liderler ve diğerleri derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakılmalıdır ifadeleri kullandı.

Türkiye, Myanmar'daki darbeyi kınadı: Derin endişeyle karşılıyor, şiddetle kınıyoruz

Türkiye, Myanmar'da seçimlere hile karıştırıldığı iddiları üzerine ordunun yönetime el koymasını kınadı. Dışişleri Bakanlığı, darbeyle ilgili "Derin endişeyle karşılıyor, şiddetle kınıyoruz. Türkiye her türlü darbeye ve askeri müdahaleye karşıdır." dedi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, "(Myanmar'da) Gözaltına alındığı bildirilen tüm seçilmiş liderlerin ve sivillerin derhal serbest bırakılmalarını bekliyoruz." ifadesi kullanıldı.

Myanmar ordusu, 8 Kasım 2020 seçimlerinde hile yapıldığı iddiaları üzerine ülke yönetimine bir yıllığına el koyduğunu duyurdu.

Seçim Komisyonu, 29 Ocak'ta iktidardaki Aung San Suu Çii'nin partisinin zaferiyle sonuçlanan seçimde ordunun sonuçların belirlenmesinde hile yapıldığı iddialarını yalanlamıştı.

Ülkede ordu ana muhalefetteki Birlik İçin Dayanışma ve Kalkınma Partisini (USDP) destekliyor.

Türk vatandaşlarına uyarı

Türkiye'nin Nepido Büyükelçiliği de askeri darbenin yapıldığı Myanmar'da yaşayan Türk vatandaşlarına zorunlu olmadıkça sokağa çıkmama ve seyahat etmeme uyarısında bulundu.

Türkiye'nin Nepido Büyükelçiliğinden yapılan açıklamada, ülkede olağanüstü hal ilan edildiği, yasama, yürütme ve yargıya ait tüm yetkilerin silahlı kuvvetler başkomutanlığına devredildiği hatırlatıldı.

Ordu kökenli Devlet Başkan Yardımcısı Myint Swe'nin geçici devlet başkanı ilan edildiği bilgisine yer verilen açıklamada, "Birçok üst düzey hükümet yetkilisinin gözaltına alındığı, ayrıca ülke genelinde televizyon kanallarının ve mobil hatlarının kesildiği, bazı bölgelerde kablosuz internet erişiminin kısıtlandığı/kesildiği anlaşılmaktadır." ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, ülkede yaşayan Türklere uyarıda bulunularak, "Myanmar'da bulunan vatandaşlarımıza zorunlu olmadıkça evlerinden çıkmamaları, seyahat etmemeleri, yerel kanallardan yapılan duyuruları takip etmeleri ve kalabalık alanlardan uzak durmalarını tavsiye ediyoruz." ifadesine yer verildi.

Myanmar'daki Türk vatandaşları, iletişim kanalları açık olduğu müddetçe büyükelçiliğe, Twitter ve Facebook hesapları ile "+9501662992", "+959405056552" acil durum hatlarından ulaşabilecek.

Ek kaynaklar • AA /euronews

Semihhan AYDEMİR / İsveç Gündemi

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2021, 13:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6