banner180

Türk vatandaşlarının Avrupa'ya vizesiz gitme tarihi belli oldu

Bakan Bozkır, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Schengen'e vizesiz girebilmesi için AB ile mutabakatın sağlandığını belirtti. Bozkır, 2016'nın ekim ayında Türk vatandaşlarına vizelerin kalkacağını söyledi.

Türk vatandaşlarının Avrupa'ya vizesiz gitme tarihi belli oldu
Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, yedincisi Samsun'da düzenlenen "Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne Üyelik Süreci" konulu sivil toplumla diyalog toplantısında yaptığı konuşmada, AB tarafından sağlanan kaynaklar ve AB ile Türkiye ilişkileri hakkında bilgi verdi.

Bakan Volkan Bozkır, bu toplantıları düzenlemekteki amaçlarının "AB sürecinden nasıl yarar sağlayabiliriz" arayışı olduğunu belirtti.

"AB SÜRECİNDE ÖNEMLİ KAYNAKLAR VAR"

AB sürecinde önemli kaynaklar olduğunu, bu kaynakların kullanılabilmesi için de projeler üretilmesi ve bu projelerin de belli bir standartta, belli bir şablon içinde yapılması gerektiğini söyledi.

Erasmus programına da değinen Bozkır, "Önümüzde 800 milyon avroluk 2020 yılına kadar harcayacağımız bir kaynak var. Buradan da inşallah 500 bin gencimizi, orta yaşlımızı, meslek erbabımızı bundan yararlandırmayı umuyoruz. Sivil toplum için de önümüzdeki dönemde yaklaşık 190 milyon avro 2020 yılına kadar kaynak var."

''ÖTEKİ' KAVRAMINI ORTADAN KALDIRACAK TEK ÜLKE TÜRKİYE"

Bakan Bozkır, "Karşı karşıya olduğu ırkçılık ve İslam karşıtlığı gibi akımların yeşerdiği bir ortamda eğer Avrupa 'öteki' kavramının ortadan kaldırılmasını mümkün hale getirmek istiyorsa bunu sağlayabilecek tek ülke Türkiye'dir"

"VATANTAŞLARIMIZ SCHENGEN BÖLGESİNE VİZESİZ GİREBİLECEK"

AB süreci bakımından son dönemde çok önemli gelişmeler meydana geldiğine işaret eden Bozkır, şöyle devam etti:

"Vizenin kaldırılması için mutabakat sağlandı ve inşallah bu yılın ekim ayında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Schengen bölgesine vizesiz olarak girebilecekler ve çok önemli bir sorunumuz, çok önemli bir beklentimiz bu şekilde karşılanmış olacak."

"AB BAKIMINDAN DA TÜRKİYE VAZGEÇİLMEZ"

AB ile müzakere sürecinin hızlandığını da belirten Bakan Bozkır, şunları kaydetti:


"Türkiye için AB bugün belki gerçekten en fazla önem arz eden bir noktadadır ama AB bakımından da 'Türkiye vazgeçilmez, onsuz olmaz ve geleceğe bakarken de Türkiye ile birlikte yürüme kararlılığına kavuşmuş' bir tablo içindeyiz." 
Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2015, 14:20
YORUM EKLE
YORUMLAR
Nursen Gokturk
Nursen Gokturk - 7 yıl Önce

Peki Her Hangi Bi Sart Varmi Vizesiz Gidilmesi icin......

Makif
Makif @Nursen Gokturk - 7 yıl Önce

Vizesiz gitmek için passaport şart oda 550 tl :D

mustafa cesur
mustafa cesur - 7 yıl Önce

Hangi ülkeler vizesiz gidilebilecek bilmekistiyorun ve ne zaman tesekürler

SIRADAKİ HABER

banner6