Türk hastanın ambulans uçakla Türkiye'ye getirilmesi İsveç basınında büyük ses getirdi

banner54

İsveç'in Malmö kentinde Kovid-19 testi pozitif çıkmasına rağmen tedavi edilmeyerek evine gönderilen 47 yaşındaki Emrullah Gülüşken'in, Türkiye Sağlık Bakanlığının ambulans uçağıyla Türkiye'ye getirilmesi İsveç basınında büyük ilgi gördü.

Türk hastanın ambulans uçakla Türkiye'ye getirilmesi İsveç basınında büyük ses getirdi

İsveç'in önemli gazetelerinden Aftonbladet, "İsveç'te tedavi edilmedi, Türkiye'ye ambulans uçakla götürüldü" başlığıyla duyurduğu haberde, hastanın kızları Leyla ve Samira Gülüşken'in sosyal medyadan yardım çağrısı yaptığı hatırlatıldı. Bu çağrıya Twitter hesabından açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın ''Baban için hastanemiz, hekimlerimiz hazır.'' mesajıyla karşılık verdiği vurgulandı.

İsveç'teki Türk hasta ambulans uçakla Türkiye'ye getirildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan İsveç'ten Türkiye'ye getirilen Emrullah Gülüşken'in kızı ile telefonda görüştü
Gazeteye açıklamalarda bulunan Gülüşken'in İsveç'te kalan kızı Leyla Gülüşken, hastalıktan dolayı babasının öleceğini sandıklarını söyledi. Babasının Kovid-19 testi pozitif çıkmasına rağmen eve gönderildiğini hatırlatan Gülüşken, çaresiz biçimde sosyal medyadan yardım istediğini ve Türkiye'nin yardıma çok çabuk cevap vererek hemen uçak gönderdiğini anlattı.

İsveç devlet televizyonu SVT ise haberinde, İsveç'te tedavi göremeyen Kovid-19 hastası bir babanın kızlarının sosyal medyadan yardım isteğine Bakan Koca'nın cevap verdiğini vurguladı. Haberde, Koca'nın Gülüşken'in kızına ''Baban için hastanemiz, hekimlerimiz hazır. Cumhurbaşkanımızın, bütün halkımızın geçmiş olsun dileklerini iletiyorum.'' mesajı verdiği aktarıldı.

Expressen gazetesi ise ''Koronavirüs hastası tedavi olamayınca Türkiye'ye uçtu'' başlığıyla okuyucularına duyurduğu haberinde, Kovid-19 hastası bir babanın çocuklarının sosyal medyada yayımladığı videonun ses getirdiğini aktardı.

Türkiye'nin ambulans uçak gönderip Gülüşken ailesi fertlerini, Malmö Sturup Havalimanı'ndan alarak Türkiye'ye götürdüğü hatırlatılan haberde, Skona İl Genel Meclisi Başkanı Jimmy Gottfridsson'un, ''Birçok koronavirüs hastası hastanede tedavi olmuyor, evde karantina altında tutuluyor.'' açıklamasına yer verildi.

SVD gazetesi "Türkiye Strump Havalimanı'ndan hasta aldı'' başlığı ile haberi okurlarına duyururken, 47 yaşındaki Kovid-19 hastası bir babanın kızlarının sosyal medyada yardım isteklerinin Türkiye tarafından karşılandığı bildirildi.

Kızlarının sosyal medyadan yaptığı çağrı karşılık buldu

İsveç'in Malmö kentinde, yeni tip koronavirüs testi pozitif çıkmasına rağmen tedavi edilmeyerek eve gönderilen 47 yaşındaki Emrullah Gülüşken'in kızları Samira ve Leyla Gülüşken, sosyal medyadan yardım çağrısı yaptı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yardım çağrısı ve görüntüler üzerine devreye girerek hastaların Türkiye'ye getirilmesi için ambulans uçak gönderilmesi talimatı verdi.

Emrullah Gülüşken ve çocuklarını taşıyan ambulans uçak, saat 13.30'da Ankara Esenboğa Havalimanı'na indi. Uçağın iniş yapmasının ardından koruyucu kıyafetli sağlık görevlileri uçak içerisine girdi. Emrullah Gülüşken ve çocukları, yapılan kontrollerin ardından havalimanında bekletilen ambulanslarla Ankara Şehir Hastanesine sevk edildi.

Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2020, 20:26
YORUM EKLE
YORUMLAR
Turkiyem
Turkiyem - 1 yıl Önce

Çok sukur ki Turkiyemiz ve cumhurbaskanimiz var. Onlar olmasa zaten o baba yasamazdi. Isvecte ölen bir cok somalili oldu onlari haber yaptilar ama kendi insanlarina gelince hemen hasta mahremiyeti diye aciklamanyapmiyorlar. InsAllah saglikli bir sekilde tekrardan döner geriye eşinin ve kizinin yanina. 3 cocugu da babayla birlikte Turkiye ye gitti. Isvec aftobladet de propaganda yapiyor diye bir adam da birseyler okudum. Allah tan korkun diyecegim ama Allah biliyor kimin ne oldugunu.
Cumhurbaskanimiz'a Rabbim uzun uzun ömurler versin insAllah. Onun gibisi bir daha asla gelmez bu dunyaya.

Elbistanlı
Elbistanlı - 1 yıl Önce

Aftonbladet ve diğer gazetelerde konuyu çarpıtan hatırı sayılır pkk ve fetö sempatinyanina en güzel cevabı gazete olarak sizin cevap vermenizi bekliyoruz. Vatansız köpek ülkemizin ve milletimizin adını ağzına almasın.

Muammer arikan
Muammer arikan - 1 yıl Önce

isveç iflasta ekonomi cöktu bundan sonra 60 yas üzerinde olanlara tedafi yok olmayan tedavisi icin ya evde kalin yada ölun sizler yaslilar için para yok hic olmasada devlete kambur olmayin iste bu ömür boyu calismis olan emekli olan insanlarin degeri bu yasarsa enaz 67 de yada 77 yasinda emekli olursun yada ölursun iste isveç in hali bu yani emeklilik yok ölene kadar calis Mezarda emekli olurusun

SIRADAKİ HABER

banner6