Suriye'den sınır dışı edilen IŞİD'li kadınlar İsveç'e geldi

banner54

Suriye'nin kuzeyindeki kamptan sınır dışı edilen IŞİD mensubu etnik İsveçli kadınlar çocuklarıyla birlikte başkent Stockholm'e ulaştı.

Suriye'den sınır dışı edilen IŞİD'li kadınlar İsveç'e geldi

İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde devlet televizyonu SVT'ye yaptığı açıklamada, üç kadın ve altı çocuğun Stockholm'ün Arlanda Havalimanı'ndan ülkeye giriş yaptığını doğruladı. THY'na ait bir yolcu uçağı ile 17.00'de Arlanda Havalimanı'na inen IŞİD'li kadınlar Vip salonundan çıkarılarak polis ve diplomatlar eşliğinde kalacakları yere ulaştırıldı. 

İsveç Dışişleri Bakanlığı'na göre, ülkenin yargılanamayan vatandaşlarını kabul etme yükümlülüğü bulunuyor.

18 kadının ve 26 çocuğun İsveç'e götürüleceği belirtilirken, bu sayının artabileceği ifade ediliyor.

Ülkeden küçük gruplar halinde çıkarılacak kadın ve çocuklar, polis, göçmenlik daireleri, sağlık personeli ve sosyal hizmetlerden oluşan bir ekip tarafından karşılanacak. Daha sonra kadınların ifadeleri alınacak ve haklarında savaş suçları soruşturması başlatılacak.

Kamp yetkililerinin uzun süredir İsveç'e kamptaki kadınları alması için baskı yaptığı biliniyor. Yetkililer kadınların kampta kalmasını gerektirecek somut gerekçenin olmadığını belirtiyor.

Kampta dünyanın dört bir yanından gelen yaklaşık 11 bin IŞİD'linin bulunuyor.

Birleşmiş Milletler (BM), Suriye'nin kuzeyindeki toplama kamplarında bulunan vatandaşlarını ülkeye geri çağırmayan İsveç'i 'utanç listesi'ne eklemişti. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6