banner180

Stockholm'de '20 Ocak şehitleri'' anıldı

İsveç'in başkenti Stockholm'de, Sovyet ordusunun 20 Ocak 1990'da Bakü'de yüzlerce kişiyi katlettiği 'Kanlı Ocak' vakasının yıldönümü anma töreni gerçekleştirildi.

 Yeni tip (kovid-19)  andemisinden dolayı sınırlı kişinin katıldığı toplantıda şehitler için bir dakikalık saygı duruşu ve Azerbaycan Milli Marşı'nın okundu.
Daha sonra okunan bildiride 20 Ocak 1990'da Bakü'de yüzlerce kişiyi katlettiği 'Kanlı Ocak' vakasının uluslararası hukuken tanınması gerektiği ve buna uygun  adımların atılması istendi. Bildiride Azerbaycan devletinin de son günlerde attığı başarılı adımlara dikkat çekildi. 
20 OCAK KATLİAMI
Azerbaycan’ın bağımsızlık için mücadelesi sırasında 20 Ocak 1990’da Bakü’de, Azerbaycan’a karşı toprak iddiaları ileri süren Ermenistan’ın işgalci girişimlerine ve eski SSCB yönetiminin buna göz yummasına karşı sokak ve meydanlara çıkan halka karşı SSCB ordusunun askeri güç ile karşı koyması büyük facia ile sonuçlanmıştı. 19-20 Ocak 1990 gecesi önceden olağanüstü hal ilan edilmeden SSCB ordusu Azerbaycan’a karşı askeri operasyonlara başlamıştı. 137 kişi hayatını kaybetmiş, 744 kişi ağır yaralanmış, 841 kişi ise yasa dışı şekilde gözaltına alınmıştı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6